Themes - Twenty Twenty-Three - en to hu translation catalogue (64 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
hu: A Twenty Twenty-Three (2023) úgy lett kialakítva, hogy kihasználja a WordPress 6.1-ben bevezetett új tervezési eszközöket. A tiszta, üres alapból kiindulva ez az alapértelmezett sablon 10 különböző stílusváltozatot tartalmaz, amelyeket a WordPress közösség tagjai hoztak létre. Akár egy összetett, akár egy teljesen egyszerű weboldalt szeretne létrehozni, a csomagban található stílusok segítségével gyorsan és intuitív módon elvégezheti, vagy belevetheti magát az alkotásba és a teljes testreszabásba.

[ctx: Template part name]
en: Footer
hu: Lábléc

[ctx: Template part name]
en: Header
hu: Fejléc

[ctx: Custom template name]
en: Blank
hu: Üres

[ctx: Color name]
en: Tertiary
hu: Harmadlagos

[ctx: Color name]
en: Secondary
hu: Másodlagos

[ctx: Color name]
en: Primary
hu: Elsődleges

[ctx: Font family name]
en: System Font
hu: Rendszer betűtípusa

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
hu: Büszke üzemeltető: %s

en: Search
hu: Keresés

[ctx: label]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
hu: Bejegyzés metaadatai

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
hu: Blog (alternatív)

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
hu: Suttogás

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
hu: Harmadlagos–másodlagos–elsődleges rögzített

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
hu: Elsődleges–másodlagos–harmadlagos rögzített

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
hu: Elsődleges–másodlagos–harmadlagos

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
hu: Sorbet

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
hu: 2× nagyságú

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
hu: Extranagy

[ctx: Font size name]
en: Large
hu: Nagy

[ctx: Font size name]
en: Medium
hu: Közepes

[ctx: Font size name]
en: small
hu: Kicsi

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
hu: Sportpálya

[ctx: Gradient name]
en: Dots
hu: Pontok

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
hu: Alap–elsődleges

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
hu: Harmadlagos–elsődleges

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
hu: Másodlagos–elsődleges

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
hu: Elsődleges–másodlagos

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
hu: Zarándoklat

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
hu: Gigantikus

[ctx: Font size name]
en: Huge
hu: Óriási

[ctx: Font size name]
en: Normal
hu: Normális

[ctx: Font size name]
en: Tiny
hu: Apró

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
hu: Körömvirág

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
hu: Szőlő

[ctx: Style variation name]
en: Electric
hu: Villamosság

[ctx: Style variation name]
en: Canary
hu: Kanári

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
hu: Alapértelmezett szűrő

[ctx: Style variation name]
en: Block out
hu: Kikapcsolás

[ctx: Color name]
en: Contrast
hu: Kontraszt

[ctx: Color name]
en: Base
hu: Alap

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
hu: Elsődleges–harmadlagos

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
hu: Harmadlagos–elsődleges

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
hu: Alap–másodlagos–alap

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
hu: Másodlagos–alap

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
hu: Padlizsán

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
hu: Cimkék:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
hu: , írta:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
hu: itt:

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
hu: Közzétéve

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
hu: Bejegyzés metaadatai

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
hu: Sajnos nem találtunk semmit erre a keresési kifejezésre. Próbálja meg egy másik kulcsszóval.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
hu: Elrejtett eredménytelen tartalom

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
hu: Hozzászólások

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
hu: Elrejtett hozzászólások

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
hu: Keresés…

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
hu: Ez az oldal nem található.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
hu: Rejtett 404

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
hu: Alapértelmezett lábléc

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
hu: Lépjen kapcsolatba velünk

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
hu: Van könyvajánlása?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
hu: Cselekvésre való felhívás

note: Author of the theme
en: the WordPress team
hu: a WordPress csapata
