Ruháinknak nagyon fontos szerepük van életünkben. Nemcsak egy plusz réteget jelentenek, amely közöttünk és a külvilág között feszül, hanem saját stílusunk is testet ölt bennük, az önkifejezés eszközei is. Nem utolsó sorban pedig azért is fontos kérdés a ruházkodás, mert a fenntarthatósági kérdésekkel is szorosan összefügg. Aktuális adásunkban Gózon Eszterrel beszélgetek, aki fenntartható szemléletű szín- és stílustanácsadóként a mindennapokban azon dolgozik, hogy az emberek minél jobban érezzék magukat a bőrükben, és közben a gardróbjuk is fenntarthatóbb legyen.
Az adásban gyorsan tisztázzuk: ruhatárunk fenntarthatósága elsősorban nem attól függ, hogy hol szerezzük be a cuccainkat. Könnyen lehet, hogy valaki kizárólag fast fashion üzletekben vásárol, mégis fenntarthatónak mondható a gardróbja. Sokkal lényegesebb kérdés például az, hogy mennyi ruhánk van, vagy épp meddig hordjuk a meglévő darabokat.
Eszter az adásban számos tippet ad, melyek segíthetnek racionalizálni a ruhatárunkat. Szó esik arról, hogy nincs ideális gardróbméret, mindenkinek más mennyiségű ruhára van szüksége. Ha viszont valaki úgy érzi, túl sok a ruhája, remek praktikák vannak a mennyiség csökkentésére. Ilyen például az utóbbi években népszerűvé váló kapszulagardrób.
A fenntartható ruhatár négy pillére
Eszter saját tapasztalatai alapján alkotta meg a fenntartható gardrób kialakításának négy kulcsfontosságú lépését, melyek röviden a következők:
1. Átgondolt gardrób: Ismerjük, szeressük és hordjuk a ruháinkat! Ami ezeknek nem felel meg, annak mennie kell.
2. Átgondolt fogyasztás: Ha lehet, vásároljunk fenntartható márkáktól vagy second hand üzletekből, de még ennél is fontosabb, hogy csak azt vegyük meg, amire tényleg szükségünk van!
3. A ruhák használata és utóélete: Törekedjünk arra, hogy ruháinkat minél hosszabban tudjuk használni, javítsuk őket, ha pedig már nem használjuk, kerüljenek a megfelelő helyre!
4. Lobbi, kampány, reklám: Oszd meg ismerőseiddel, hogy miért és hogyan próbálsz fenntarthatóan öltözködni, állj ki az elveidért, és gyakorolj nyomást a döntéshozókra!
Az adásból az is kiderül, hogy a fast fashion cégek az elmúlt években „túlpörgették” a divatot: annyira gyorsan jönnek egymás után a divathullámok, hogy teljesen elmosódik a határ a különböző trendek között. Ez pedig azoknak kedvez, akik a saját stílusuknak megfelelően szeretnének öltözködni, hiszen ma már tulajdonképpen minden divatos, ami az elmúlt évtizedekben valamikor annak volt mondható.
A saját stílus kialakítása persze nem egyszerű feladat. Tudnunk kell például azt, hogy milyen ruhákban festünk előnyösen, és melyek azok a darabok, amelyeket érdemesebb hanyagolnunk. Ebben segíthet rengeteget a testalkatelemzés és a színtanácsadás: ezekből megtudjuk, hogy milyen szabású, stílusú és színű ruhák állnak a legjobban nekünk. Ezek megtalálása már csak azért is fontos, mert igazán csak abban fogjuk jól érezni magunkat, ami jól is áll.
Ezek az ismeretek nem utolsó sorban a túlfogyasztás elkerülésében is segítenek. Ha tudjuk, hogy mi áll jól, akkor nem kell majd megvennünk újra és újra azokat a darabokat, melyek jelenleg is ott lógnak a szekrényünkben, és jó eséllyel soha nem vesszük majd fel őket.