Így zöldíthetik alacsonyabb költséggel áramfogyasztásukat a hazai vállalatok (x)
A cikk megjelenését támogatta: MVM Partner Zrt.
Magyarországon is egyre több vállalat tűzi ki maga elé célként, hogy a klímaváltozás elleni fellépés jegyében csökkentse károsanyag-kibocsátását, ezért kisebb vagy nagyobb mértékben, esetleg teljes egészében zöldárammal biztosítsa működését. Erre kínál számukra lehetőséget a származási garanciák (Guarantee of Origin, GO) piaca, most a korábbiaknál vonzóbb feltételek mellett.
A villamos energia végfelhasználóiként az európai, így a hazai vállalatok számára is egyre fontosabb, hogy működésüket fenntartható energiaforrásokkal biztosítsák. Az igazoltan alacsony kibocsátású áram felhasználása ma már komoly marketingeszközként is szolgál a vállalatok számára, hiszen a mindinkább környezettudatos vásárlók és ügyfelek számára közvetlen értéket jelent a fenntartható működés.
A származási garanciák pedig megteremtik a vállalatok számára annak lehetőségét, hogy akár teljes egészében zöldárammal működjenek. A GO olyan forgalmazható, elektronikus okirat, amely objektív, átlátható módon igazolja, hogy az adott mennyiségű (1 megawattóra) megvásárolt áram megújuló vagy nagy hatékonyságú kapcsolt energiatermelésből származik.
A származási garancia kiállítását a megújulóenergia-termelők igényelhetik az adott ország energetikai hatóságánál, amely a megtermelt és a rendszerbe betáplált zöld áram mennyiségének megfelelően bocsátja ki a tanúsítványt. A származási garancia végső címzettje azonban az áram végfelhasználója, vagyis azok a vállalatok, amelyek áramfelhasználásuk egy részét vagy egészét fenntartható forrásból kívánják biztosítani. A GO-k segítségével pontosan követhető az európai rendszerbe kerülő zöldenergia útja és mennyisége, így – bár az elektronok szintjén ez nem lehetséges – a rendszer egészét tekintve megvalósulhat a zöldenergia fogyasztóhoz való eljuttatása.
Az elmúlt időszakban jelentős forgalomnövekedés volt tapasztalható a GO-piacon. Az MVM Csoport villamosenergia-nagykereskedője, az MVM Partner Zrt. 88%-kal több ügyletet kötött a piacon 2024 első hét hónapjában, mint az előző év azonos időszakában. A magyarországi vállalatok származási garanciák iránti keresletének növekedése a fenntarthatósági szempontok felértékelődésén túl részben annak köszönhető, hogy a GO-k árfolyama jelentősen mérséklődött az idei év első felében.
Az egyes években termelt megújuló villamos energiához fűződő GO-k eltérő árakon forognak. Például a 2023 szeptemberében megtermelt zöldáram eredetét igazoló származási garanciák árjegyzése 2024 elején 3 euró/MWh szintről indult, augusztus közepéig azonban 60 centre esett. A 2024-es termeléshez kapcsolódó GO-k esetében hasonló trend tapasztalható, az árfolyam ez esetben hozzávetőleg 4,5 euróról 80 centre csökkent, a 2025-ben megtermelendő megújuló villamos energia GO-jának jegyzése pedig 4,7 euróról 2,25 euróig süllyedt. Az árfolyamok esése nagyrészt végbement az első negyedévben, azóta a piac stabilizálódása figyelhető meg, és a kereskedők számottevő csökkenésre már nem számítanak.
Az árfolyamok normalizálódását mindenekelőtt az okozta, hogy a korábbi, magasabb árakat sok energiafogyasztó vállalat nem tudta vagy kívánta kigazdálkodni, miközben a kínálatot biztosító termelőegységek száma folyamatosan nőtt. Ennek megfelelően az árak csökkenése számos hazai cég számára nyitott lehetőséget arra, hogy ilyen módon tegye fenntarthatóbbá működését.
A GO-k értelemszerűen csak egyszer használhatóak fel, mégpedig a kibocsátástól számított egy éven belül, azt követően az okirat törlődik a rendszerből. Ugyanakkor a dokumentum átruházható és akár többször is tulajdonost cserélhet.
Korábban a GO-k kereskedése bilaterális megállapodásokon keresztül zajlott, és a fenntartható energiára vágyó cégek csak az energiakereskedőktől vagy a termelőktől vásárolhatták meg ezeket az árupiaci termékeket. Ez ma már számos tőzsdén, így a HUPX-en is lehetséges, ami az árképzés átláthatóságára és a likviditásra is kedvezően hatott.
A kereskedési lehetőségek fejlesztésének köszönhetően az elmúlt években a származási garancia piac kínálata is jelentősen kibővült. Miután az okiratokat Magyarországon kiállító Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2022-ben csatlakozott a GO-kat kibocsátó állami szerveket tömörítő európai szövetséghez (Association of Issuing Bodies, AIB), itthon is elérhetővé váltak a növekvő számú AIB-tagországok piacai, miközben a hazai szereplők és GO-k európai piaci elfogadottsága és láthatósága nőtt. A csatlakozás növelte a likviditást, és a bejegyzés/átruházás folyamatának gyorsításával is javította a kereskedési lehetőségeket. A többeladós modell bevezetésével pedig az eladói oldalon a MAVIR mellett a hazai és más európai erőművek és GO-kereskedők, így az energiakereskedők és más piaci szereplők is megjelenhettek.
Hamarosan pedig újabb termékek piacra kerülése bővítheti tovább a GO-vásárló vállalatok körét. A megújulókhoz hasonlóan alacsony karbonkibocsátás mellett előállított nukleáris energiához tartozó GO-k a szabályozói szándék szerint a megújuló alapú származási garanciákéhoz képest jóval alacsonyabb árazással kerülhetnek forgalomba. A változás így nem csak azt teszi lehetővé, hogy a klímaváltozás elleni fellépés szempontjából szintén kulcsfontosságú atomerőművek is pluszbevételhez jussanak, de azt is, hogy azok az energiafelhasználó vállalatok is CO2-mentes villamos energia vásárlásával bizonyítsák elkötelezettségüket a fenntarthatóság mellett, melyeknek kevesebb forrás áll rendelkezésükre.
Kép forrása: MVM Partner Zrt.