A Belorusz Atomerőmű 1-es blokkja, amelynek főtervezője és generálkivitelezője a Roszatom mérnöki divíziója, 2020. október 11-én magyar idő szerint hajnali 1.26 perckor elérte az első kritikusságot, ami azt jelenti, hogy a reaktor aktív zónájában kezdetét vette az önfenntartó láncreakció. –írta a civilhetes.net.
Ez az a blokktípus amit Magyarország is választott Finnország és sok más ország mellett.
A reaktor névleges teljesítményének kevesebb, mint 1%-át kitevő teljesítményszinten végzett mérések jelentik a blokk fizikai indításának zárószakaszát, amelynek során a szakemberek biztonságos körülmények között tudják ellenőrizni, hogy az aktív zóna fizikai paraméterei megfelelnek-e a tervdokumentációban foglaltaknak.
Összességében több mint 50 mérést végeznek el, amelyek során ellenőrzik, hogy az első üzemanyagtöltet neutronfizikai jellemzői egyeznek-e tervezettel, illetve vizsgálják azt is, hogy az automatikus reaktorvédelmi rendszer valamint a reaktor ellenőrző és biztonsági rendszereinek egésze megbízhatóan működik-e.
A vizsgálati eredményeket megküldik a belorusz nukleáris hatóságnak a blokk hálózatra kapcsolásának engedélyezése céljából. Ezen engedély birtokában fokozatosan növelik majd a reaktor teljesítményét, amely ennek során már elektromos energiát termel a hálózatra miközben további méréseket végeznek.