
Helyi, szezonális, egĂ©szsĂ©ges Ă©s környezetkĂmĂ©lĹ‘ Ă©lelem – ezt kĂnálják a közössĂ©g által támogatott mezĹ‘gazdasági rendszerek (CSA-k). De ennĂ©l többet is: komplex, rendszerszintű, emberlĂ©ptĂ©kű alternatĂvát az átláthatatlan, környezetpusztĂtĂł Ă©s szemĂ©lytelen Ă©lelmezĂ©sre.
Az Ăşgynevezett közössĂ©g által támogatott mezĹ‘gazdasági rendszerek (community supported agriculture, a továbbiakban CSA-k) olyan modellek, melyekben fontos szempont a termelĹ‘ Ă©s a vásárlĂł Ă©rdekeinek összehangolása. DiĂłhĂ©jban arrĂłl van szĂł, hogy mindkĂ©t fĂ©lnek Ă©rdeke a kiszámĂthatĂłság, a megbĂzhatĂł bevĂ©teli, illetve Ă©lelemforrás, de akár az egĂ©szsĂ©g Ă©s a környezetkĂmĂ©lĹ‘ gazdálkodás is.
„A közössĂ©gi mezĹ‘gazdálkodás szemĂ©lyes egyĂĽttműködĂ©s termelĹ‘ Ă©s fogyasztĂł között, amelyben a gazdálkodással járĂł kockázatokat, felelĹ‘ssĂ©get Ă©s a gazdálkodás gyĂĽmölcseit egy hosszĂş távĂş megállapodásban szabályozott mĂłdon közösen osztják meg egĂ©sz Ă©vben. […] [A] gazda vállalja, hogy egĂ©sz Ă©vben a közössĂ©g tagjainak termel, mĂg a vásárlĂł vállalja, hogy átalánydĂjĂ©rt cserĂ©be átveszi a termĂ©nyeket. […] [Ez] lehet zöldsĂ©g, tojás, hĂşs is gazdaságtĂłl fĂĽggĹ‘en, jellemzĹ‘en hetente ugyanabban az idĹ‘ben Ă©s helyen kapjuk meg, amĂg a szezon tart” – olvashatĂł a hazai CSA-kat összefogĂł Ă©s támogatĂł Tudatos VásárlĂłk EgyesĂĽlete honlapján. Ugyanitt megtalálhatod, hogy idĂ©n hová lehet jelentkezni tagnak.
A tudatos, kölcsönös elkötelezĹ‘dĂ©sen kĂvĂĽl hangsĂşlyozandĂł a közös kockázatviselĂ©s. Ennek lĂ©nyege az, hogy a hĂ©tköznapi rendszerekben a gazdát sĂşjtĂł (de rajta kĂvĂĽl állĂł okokbĂłl bekövetkezĹ‘) esemĂ©nyek kára ebben az esetben megoszlik. Hogy jobban Ă©rthetĹ‘ legyen: az átalánydĂj ideális esetben garanciát nyĂşjt arra, hogy a gazdának akkor is legyen bevĂ©tele, ha pĂ©ldául az extrĂ©m idĹ‘járás miatt rosszabb a termĂ©s. Ez a hĂ©tköznapokbĂłl ismert gyakorlattĂłl alapjaiban eltĂ©r. De ne higgyĂĽk, hogy a gazdák Ăgy nem is törekednek a kockázatok csökkentĂ©sĂ©re: az egyik dolog, ami hozzájárul ehhez, a sokfĂ©lesĂ©gre alapozás.
RendkĂvĂĽli sokfĂ©lesĂ©g
A CSA-k maguk is változatosak: nem teljesen ugyanazokat Ă©s nem ugyanĂşgy termelik, nem azonos mĂ©retűek, Ă©s eltĂ©r az is, hogy a tagság mennyire vesz rĂ©szt a gazdaság működtetĂ©sĂ©ben Ă©s a tervezĂ©sben. Mert mĂ©g ez utĂłbbi sem ritka: e rendszerek lehetsĂ©ges pozitĂvumai között kiemelendĹ‘ az átláthatĂłság Ă©s a tagok rĂ©szvĂ©telĂ©nek lehetĹ‘sĂ©ge a gazdaságot Ă©rintĹ‘ döntĂ©sekben. Számos CSA-ban rendszeresek a gazdaságlátogatások, ahol a rĂ©sztvevĹ‘k saját maguk szerezhetnek tapasztalatot arrĂłl, honnan származik, ami az asztalukra kerĂĽl. HelyenkĂ©nt a következĹ‘ szezon elĹ‘tt a tagok bevonásával döntenek arrĂłl, mit termesszenek, de olyan CSA is van, ahol a pĂ©nzĂĽgyi döntĂ©seket sem egyedĂĽl a gazdák hozzák meg.
A változatosság ellenĂ©re nĂ©hány dolog azĂ©rt általában jellemzĹ‘. Ilyen pĂ©ldául a magas Ă©lĹ‘munkaigĂ©ny, a szinte teljes vegyszermentessĂ©g, valamint a termesztett Ă©lĹ‘lĂ©nyek hatalmas változatossága. Ez utĂłbbi segĂti a kockázatok csökkentĂ©sĂ©t, legyen szĂł akár extrĂ©m idĹ‘járási esemĂ©nyekrĹ‘l, akár egyĂ©b okbĂłl törtĂ©nĹ‘ termĂ©skiesĂ©srĹ‘l, pĂ©ldául egy károsĂtĂł váratlan mĂ©rtĂ©kű megjelenĂ©sĂ©rĹ‘l. Nemcsak fajokban, hanem fajtákban, változatokban is bĹ‘velkedĹ‘ gazdaságokrĂłl beszĂ©lĂĽnk. A Dunaszigeti ZöldsĂ©gközössĂ©gben pĂ©ldául több mint 50-fĂ©le zöldsĂ©get, ezen belĂĽl pedig 120–150 fajtát termesztenek (paradicsombĂłl pĂ©ldául 25–30-fĂ©lĂ©t). Ez a sokfĂ©lesĂ©g lehetĹ‘vĂ© teszi, hogy a pasztinákhoz, a rebarbarához hasonlĂłan mára elfeledett, illetve alulĂ©rtĂ©kelt növĂ©nyekhez is hozzájussunk, ha CSA-taggá válunk.
Mit és hogyan termelnek?
A legtöbb gazdaság zöldsĂ©gekkel foglalkozik, de van, ahol tojást Ă©s hĂşst kaphatunk. IdĂ©n pedig már egy gyĂĽmölcsközössĂ©g is működni kezd! A gazdaságok termelĂ©si mĂłdszerei is szĂ©les skálán mozognak. Egyes helyeken permakultĂşrás elvek mentĂ©n gazdálkodnak, mĂg máshol ugyan szintĂ©n vegyszermentes, de nagyrĂ©szt fĂłliákra Ă©pĂĽlĹ‘ zöldsĂ©gtermesztĂ©s zajlik. Az állati termĂ©kek terĂ©n figyelemre mĂ©ltĂł a Táncoskert tevĂ©kenysĂ©ge.
Helyi élelmiszer extrákkal
Korábban már Ărtunk arrĂłl, hogy a helyi Ă©lelmiszerrendszerek a szállĂtási távolságnál sokkal többrĹ‘l szĂłlnak. KiválĂł pĂ©lda erre a CSA-k esete, melyek a fent már emlĂtett tulajdonságaikon tĂşl is kĂĽlönlegesek. Rendszerszintű alternatĂvát nyĂşjtanak, hiszen a tevĂ©kenysĂ©gĂĽk a termelĂ©stĹ‘l a fogyasztásig terjed, Ă©s a termelĂ©si mĂłdszerek is erĹ‘sen eltĂ©rnek a konvencionális mezĹ‘gazdaságban jellemzĹ‘ktĹ‘l. Nem egy-egy elemĂĽkben mások az uralkodĂł Ă©lelmezĂ©shez kĂ©pest, hanem a rendszer lĂ©nyegi tulajdonságai – a szabályok, a cĂ©lok Ă©s a szereplĹ‘k közötti interakciĂłk – mind kĂĽlönböznek tĹ‘le. A CSA-kban valĂł rĂ©szvĂ©tel alakĂthatja az emberi kapcsolatainkat Ă©s az Ă©lelemhez fűzĹ‘dĹ‘ viszonyunkat is.
Adni és kapni
A CSA-rendszerek kapcsán a „jobb adni, mint kapni” közmondásban sugallt kettĹ‘ssĂ©g is oldĂłdik: a kĂ©t dolog nem válik el Ă©lesen. Ha CSA-tag vagy, munkát Ă©s jövedelmet adsz a gazdának, valamint mindezzel támogatod elĹ‘remutatĂł társadalmi kĂsĂ©rletek megvalĂłsĂtását. Ugyanakkor kapsz is: kĂmĂ©letes mĂłdon termelt, egĂ©szsĂ©ges, változatos Ă©lelmiszert Ă©s gazdaságtĂłl fĂĽggĹ‘en akár közössĂ©gĂ©lmĂ©nyt, Ă©rdekes tapasztalatokat is. Az sem elhanyagolhatĂł, hogy az árak sokkal kiszámĂthatĂłbbak, mint a hĂ©trĹ‘l hĂ©tre ingadozĂł árĂş bolti termĂ©kek esetĂ©n.
Hogyan csatlakozhatsz?
Nem mindenkinek valĂłk a CSA-k, de ha az eddigiek felkeltettĂ©k az Ă©rdeklĹ‘dĂ©sed, Ă©s fontolgatod a csatlakozást, Ă©rdemes ide kattintva alaposabban is tájĂ©kozĂłdnod. ÉvrĹ‘l Ă©vre változik az aktĂv gazdaságok listája, az Ă©pp aktuálisat itt Ă©red el. A Tudatos VásárlĂłk EgyesĂĽlete jelenleg 19 ilyen CSA-val működik egyĂĽtt. A 2022-es szezonban itthon 1200 tagja volt az ilyen rendszereknek, tehát a családtagokkal egyĂĽtt körĂĽlbelĂĽl 4000 embert láthattak el friss, helyi, szezonális Ă©lelmiszerrel.
Úton a mélyebb változás felé
Nem jĂłsolhatĂł meg, hogy pontosan milyen lenne a jövĹ‘ ökolĂłgiailag Ă©s társadalmilag is fenntarthatĂł Ă©lelmiszerrendszere Ă©s az ezt is magába foglalĂł társadalmi-gazdasági rendszer. Az alapelveket Ă©s Ă©rtĂ©keket fontos lefektetni, de hogy pontosan mik (Ă©s milyen kombináciĂłk) működnek majd, lehetetlen elĹ‘re megmondani. Itt jönnek viszont kĂ©pbe a társadalmi kĂsĂ©rletek, melyek egyben a nagyobb változások magjai, csĂrái is lehetnek: a CSA-k ezek közĂ© tartoznak. HasonlĂłan ĂgĂ©retesek a bevásárlĂłközössĂ©gek, a dobozrendszerek vagy az Ă©lelmiszerrendszereken tĂşl az önkĂ©ntes döntĂ©sen alapulĂł szövetkezeti modellek is. LáthatĂł, hogy az egyes tĂpusok is nagyon sokfĂ©lĂ©k, Ă©s nem állĂtom, hogy tökĂ©letesek a jelenlegi formájukban. Azt viszont igen, hogy rĂ©szĂ©t kĂ©pezhetik az elengedhetetlen fenntarthatĂłsági átalakulásnak, mivel működĂ©si logikájuk Ă©s szervezĹ‘elveik lĂ©nyegesen eltĂ©rnek a domináns, fenntarthatatlan ipari Ă©lelmiszerrendszerekĂ©tĹ‘l.
A fotĂłkat az EzerjĂł Farmon Ă©s a MagosVölgy Ă–kolĂłgiai Gazdaságban kĂ©szĂtettem, ezĂşton is köszönet a gazdáknak a lehetĹ‘sĂ©gĂ©rt!