
PotyĂł Imre környezetkutatĂł, a Duna–Ipoly Nemzeti Park IgazgatĂłság munkatársa, termĂ©szetfotĂłskĂ©nt számos hazai Ă©s nemzetközi dĂj nyertese. SzenvedĂ©lye a termĂ©szetfotĂłzás, a kĂĽlönleges fajok, jelensĂ©gek bemutatása Ă©s az alkotás közben megĂ©lt Ă©lmĂ©nyek átadása. A 2022-es Highlights of Hungary egyik jelöltjĂ©vel beszĂ©lgettĂĽnk.
Életében a természet szeretete vagy a fotózás iránti elhivatottság felismerése vált előbb valósággá?
A fotĂłsok nagyobb rĂ©sze elĹ‘ször inkább gĂ©pet vesz a kezĂ©be, Ă©s csak ezután fordul a termĂ©szet felĂ©. Velem ez fordĂtva törtĂ©nt, ugyanis már gyermekkorom Ăłta járom a termĂ©szetet. Az Ă©lĹ‘világ iránti mĂ©ly tiszteletem Ă©s szeretetem a madarak tanulmányozásával kezdĹ‘dött. A sok-sok termĂ©szetben töltött Ă©v inspirált a tanulás terĂ©n is. Egyetemi tanulmányaimat Szegeden vĂ©geztem környezettudományi szakon, termĂ©szetvĂ©delmi szakirányon, majd kutatĂłkĂ©nt a Magyar Tudományos AkadĂ©mián töltöttem nyolc esztendĹ‘t. Jelenleg a Duna-Ipoly Nemzeti Park IgazgatĂłság munkatársa vagyok. A Börzsönyben találhatĂł KirályrĂ©ten, a HiĂşz Ház Erdei Iskolában Ă©s LátogatĂłközpontban dolgozom, s mivel tevĂ©kenysĂ©gem összefonĂłdik a termĂ©szettel, a fotĂłzás is a mindennapok rĂ©szĂ©t kĂ©pezi.
Fotóin nem dokumentumkép-szerűen ábrázolja a természetet, hanem sokkal inkább művészien. Mikor ismerte fel, hogy a fotózás több mint hobbi?
2009-ben, még a Magyar Tudományos Akadémia munkatársaként született meg bennem az a vágy, hogy mindazt a csodát, amit nap mint nap átéltem, és a mai napig átélek a természetben, a nagyközönségnek is bemutassam. A gödi Duna-kutató Intézetben töltött éveim során a munkaidő végeztével gyakorta előfordult, hogy a nyakamba vettem a fényképezőgépet, és elindultam a természetbe, sokszor éjszakába nyúlóan.
FotĂłi valĂłdi kuriĂłzumnak számĂtanak, hiszen nem a sokak által ismert erdei állatokat, köztĂĽk a nagyvadakat Ă©s madarakat láttatja. Mely állatfajok Ă©s tĂ©mák foglalkoztatják leginkább?
ÉlmĂ©ny szintjĂ©n a mai napig is szeretem távcsĹ‘vel követni a szarvasokat, a vaddisznĂłkat vagy a madarakat. De ezeket az állatfajokat már valĂłban nagyon sokan lencsevĂ©gre kapták. ElsĹ‘sorban olyan fajokrĂłl kĂ©szĂtek fotĂłkat, amelyeket mĂ©g kevesen örökĂtettek meg az általam alkalmazott megközelĂtĂ©sben. A kövi rákrĂłl kĂ©szĂĽlt alkotásom pĂ©ldául a ritka pillanatok egyikĂ©t adja vissza. Ezeket a kevĂ©sbĂ© ismert ĂzeltlábĂşakat a börzsönyi SzĂ©n-patakban, a csillagos Ă©gbolttal egyĂĽtt sikerĂĽlt lefotĂłznom. Ez az elkapott Ă©letkĂ©p sarkallt arra, hogy a kĂ©sĹ‘bbiekben is inkább a kĂĽlönleges állatfajokat mutassam meg a lencsĂ©men keresztĂĽl, Ăgy pĂ©ldául a dunavirágokat, a kis tĂ©liaraszolĂłkat, a nagy pelĂ©ket Ă©s a bolharákokat.
Az alkotómunka milyen fázisokra osztható?
Az ötlet szĂĽletĂ©sĂ©t sok kutatĂłmunka Ă©s szakirodalom-olvasás kĂsĂ©ri. Ebben nagy segĂtsĂ©g, hogy a munkám szorosan összefĂĽgg a termĂ©szetfotĂłzással, Ăgy a tudományos Ă©letben valĂł jártasság, a biolĂłgusokkal, zoolĂłgusokkal valĂł kapcsolattartás Ă©s informáciĂłcsere mind elĹ‘segĂtik az ötlet megvalĂłsĂtását. Ezt követĹ‘en terepbejárásra indulok, Ă©s felmĂ©rem, hogy mikĂ©ppen lehetne kialakĂtani a legmegfelelĹ‘bb Ă©s Ăşjszerű technikát a fotĂł kivitelezĂ©sĂ©t tekintve. Fontos ismerni a kiválasztott állatfajra jellemzĹ‘ tulajdonságokat, Ă©s kĂĽlön figyelmet igĂ©nyel az adott miliĹ‘ beállĂtása, a fĂ©nyviszonyok Ă©s mĂ©g sok egyĂ©b aprĂłság, ami olykor nehezĂti is a tökĂ©letes pillanat tettenĂ©rĂ©sĂ©t. EzĂ©rt számtalanszor elĹ‘fordul, hogy egy tĂ©ma helyszĂnĂ©t akár hetekig is látogatom, mielĹ‘tt fĂ©nykĂ©pezĹ‘gĂ©ppel rögzĂtem a felvĂ©telt.
Legtöbb alkotását este kĂ©szĂti. Ennek mi az oka?
Izgalmas számomra az esti fĂ©nyekkel játszani. Szeretem a szĂ©les látĂłszöggel kĂ©szĂtett közelkĂ©peket Ă©s a merĂ©sz perspektĂvákat, kompozĂciĂłkat. Egy jĂłl beállĂtott kĂ©pen az alkonyat, a Hold Ă©s a csillagok egyedi hatást keltenek. EzĂ©rt is gyakori fotĂłtĂ©mám a bajszos bĂ©kák vonulása a csillagos Ă©g alatt. Éjszaka egĂ©szen más Ă©lĹ‘lĂ©nyek moccannak, mint nappal. A kaszáspĂłkok, a tĂ©liaraszolĂłk, a denevĂ©rek mind-mind Ă©jszakai állatok, amelyek a kĂ©sĹ‘i Ăłrákon bĂşjnak elĹ‘ a kövek alĂłl, a medrekbĹ‘l vagy a gyökerek közĂĽl. SötĂ©tben teljesen más világot látunk, mint napfĂ©nyben. Az is elĹ‘fordul olykor, hogy fĂ©nykĂ©pezĹ‘gĂ©p nĂ©lkĂĽl indulok az Ă©jszakai erdĹ‘be. VĂ©gigjárom a tanösvĂ©nyt, Ă©s csak (meg)figyelem az ekkor Ă©bredezĹ‘ termĂ©szet reakciĂłit. Sokszor ilyenkor komponálom meg elmĂ©letben a fotĂłimat. MinĂ©l több idĹ‘t töltök az Ă©lĹ‘világban, annál inkább Ă©rtem a törvĂ©nyszerűsĂ©geit, ami az alkotásban valĂł fejlĹ‘dĂ©shez is segĂtsĂ©get ad.
FotĂłi közĂĽl mely alkotás rögzĂtĂ©se igĂ©nyelte a legtöbb idĹ‘t?
Nyáron kezdtem a nagy pelĂ©ket fotĂłzni. Ezek a kis emlĹ‘sök este Ă©brednek, Ă©s hajnalig a fák lombkoronáin idĹ‘znek. JĂşniustĂłl egĂ©szen oktĂłberig követtem a mindennapjaikat, s több jĂłl sikerĂĽlt kĂ©p is szĂĽletett, de az általam megálmodott mĂ©g várat magára, Ăgy idĂ©n biztosan visszatĂ©rek a rágcsálĂłk megörökĂtĂ©sĂ©hez. ElĹ‘fordul olyan tĂ©ma, amelynek feldolgozása annyira idĹ‘igĂ©nyes, hogy akár Ă©vekbe telik, mĂg olyan minĹ‘sĂ©gben elkĂ©szĂĽl, ahogyan az alkotĂłja eltervezte. A közeljövĹ‘ben a tavaszi denevĂ©rrepĂĽlĂ©st is szeretnĂ©m lencsevĂ©gre kapni egy kĂĽlönleges perspektĂvában.
Magyarországon kĂ©tszer kapta meg „Az Ă©v termĂ©szetfotĂłsa” cĂmet. 2022-ben a magyar termĂ©szetfotĂł nagydĂjasa lett. Egyetlen magyarkĂ©nt jutott be a világ legrangosabb termĂ©szetfotĂłs pályázata, a Wildlife Photographer of the Year legjobbjai közĂ©, ahol már hat kĂ©ppel szerepelt sikerrel. A 2022-es Highlights of Hungary jelölĂ©sĂ©t hogyan fogadta?
Nagy öröm Ă©s megtiszteltetĂ©s számomra, hogy egy ilyen illusztris társaságban, mint amilyen a Highlights of Hungary jelöltjeinek a nĂ©vsora, termĂ©szetfotĂłskĂ©nt kĂ©pviselhetem a műfajt. Nagy örömömre Ăgy egy Ăşjabb kör, a Highlights of Hungary követĹ‘i Ă©s támogatĂłi is megismerhetik a termĂ©szeti Ă©rtĂ©keket, tĂ©mákat, illetve a fotĂłimat. Hiszem, hogy a felvĂ©teleim a művĂ©szi Ă©rtĂ©ken tĂşl a szemlĂ©letformálás hatĂ©kony eszközéül is szolgálhatnak. Erre jĂł pĂ©lda a Világgazdasági FĂłrum leghĂresebb rendezvĂ©nye, az Ă©vente Davosban megtartott gazdasági világ-csĂşcstalálkozĂł, amelyen volt már kiállĂtva kĂ©pem. Ezen a rangos esemĂ©nyen 1000 globális nagyvállalat vezetĹ‘i, 100 kormány politikusai Ă©s kutatĂłk tanácskoznak a világot Ă©rintĹ‘ környezeti kĂ©rdĂ©sekrĹ‘l, akikre hathat a sok erĹ‘s mondanivalĂłjĂş Ă©s látványĂş termĂ©szetfotĂł. A KĂnában Ĺ‘shonos jĂĽnnani piszeorrĂş majom már a teljes kihalás szĂ©lĂ©re kerĂĽlt, amikor egy dĂjnyertes fotĂł felhĂvta a figyelmet a fakitermelĂ©sre ĂtĂ©lt erdĹ‘re. A kitermelĂ©s vĂ©grehajtása a faj vĂ©gleges pusztulásával járt volna. A kĂ©p megjelenĂ©se után a helyi lakosság felfigyelt a problĂ©mára, tiltakozást indĂtványoztak, melynek hatására a döntĂ©shozĂłk leállĂtották a fák további kitermelĂ©sĂ©t, Ăgy megmenekĂĽlt ez a ritka szĂ©psĂ©gű majompopuláciĂł. Ezek a jĂł irányba törtĂ©nĹ‘ elmozdulások megerĹ‘sĂtenek a kĂĽldetĂ©studatomban.
Akad olyan fotĂł, amely kĂĽlönösen közel áll a szĂvĂ©hez?
A sárga nyakĂş erdei egereket rendszeresen fĂ©nykĂ©pezem. Egy jĂłl megkomponált fotĂłn sikerĂĽlt elkapnom, ahogy a kisemlĹ‘s fejest ugrik az egĂ©rlyuk bejáratába. Egy börzsönyi Ă©jszaka során örökĂtettem meg a pillanatot, melyet a sötĂ©t erdĹ‘ hangulata tett számomra kĂĽlönlegessĂ©.
Egyedi kĂ©peivel, Ă©lmĂ©nybeszámolĂłival, tudományos elĹ‘adásaival, ismeretterjesztĹ‘ cikkeivel Ă©s vezetett tĂşráival sokakat, köztĂĽk megannyi fiatalt hozott már közelebb a termĂ©szethez. A tudatformálás szĂvĂĽgye?
Igen. BeszĂ©lgetĂ©sĂĽnk elĹ‘tt Ă©ppen a Dunakanyar Ă©kszerdobozakĂ©nt elhĂresĂĽlt kis faluban, VerĹ‘cĂ©n 350 általános iskolás gyermeknek vetĂtettem, Ă©s tartottam Ă©lmĂ©nybeszámolĂłt a termĂ©szetfotĂłs kalandjaimrĂłl. A Dunakanyar közel áll a szĂvemhez, Ă©s talán kevesen tudják, hogy hivatalosan is EurĂłpa 100 legszebb tájegysĂ©ge közĂ© tartozik. Emellett Ă©vek Ăłta rendszeresen publikálok az Élet Ă©s Tudományban, a Varázslatos Magyarország magazinban, a CincĂ©rben Ă©s a Magyar Nemzeti Parkok online felĂĽletein. A királyrĂ©ti HiĂşz Házban pedig kicsiknek Ă©s nagyoknak egyaránt tartunk termĂ©szetismerettel kapcsolatos sĂ©tákat Ă©s elĹ‘adásokat. Tematikus tĂşráinkon gyakorta elĹ‘kerĂĽl a fĂ©nykĂ©pezĹ‘gĂ©p, de a programban szerepel a szarvasbĹ‘gĂ©s hallgatása, a kĂĽlönleges madarak felfedezĂ©se Ă©s a pataklakĂłk vizsgálata is. Hiszem, hogy a fotĂłim, beszámolĂłim rĂ©vĂ©n a fiatal generáciĂł is megszeretheti Ă©s tisztelheti a termĂ©szetet, Ă©s tehet a megĹ‘rzĂ©séért.
Kiteljesedett a hivatásában?
Igen, a természetben való létezés és alkotás számomra életforma. Nem is tudom elképzelni magam másként. Fotóimmal továbbra is az életünket körülvevő, de sokszor mégis láthatatlan csodákat szeretném láttatni úgy, ahogyan kevesen. Az odakint megélt varázslatos élmények és megfigyelések évekre feltölthetnek minket.
(x)