Már régóta tudjuk, hogy néhány gyorsabban növekvő fafajta, beleértve a hideg régiók tűlevelűit rövidebb ideig élnek. Azt viszont eddig nem tudták a kutatók sem, hogy a globális felmelegedés felgyorsulása miatt bekövetkező melegebb időjárási feltételek milyen hatással bírnak ezekre a gyorsan növekvő fajokra. A mai Nature Communications című szaklapban megjelent tanulmányban egy nemzetközi kutatócsoport azt állapította meg, hogy a gyorsabb növekedés és a rövidebb élettartam közötti kapcsolat megalapozottnak tűnik.
A tanulmányhoz a nemzetközi kutatócsoport 110 fafajta több mint 200 000 fagyűrű-minta adatait elemezte Afrika és az Antarktiszt leszámítva az egész világból. Megállapították, hogy a gyorsabb növekedés rövidebb élettartamhoz vezet azonos és különböző fajok körében egyaránt, függetlenül az éghajlattól vagy a talajtól.
Roel Brienen, a Leeds-i Egyetem földrajz professzora, a tanulmány vezető szerzője ismertetve a felfedezéseiket arról számolt be, hogy a melegebb időjárási viszonyok között gyorsabban növekvő fák hamarabb elérik a maximális méretüket. Ezzel úgy tűnik növelik a pusztulásuk esélyét. A gyorsabban növő fák jobban ki vannak téve olyan tényezőknek is, mint az aszály, a betegségek és a kártevők. Amikor a fák elpusztulnak, fokozatosan leadják a tárolt szén-dioxidot, metán és más üvegházhatást okozó gázok formájában.
A tanulmány alapján tehát azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a hőmérséklet emelkedéssel összefüggő jövőbeni gyors növekedésük ellenére, az ilyen típusú erdők kevésbé lesznek alkalmasak a szén-dioxid tárolására. A Guardian cikkében megszólaló légkörrel kapcsolatos tudományokkal foglalkozó professzor, David Lee szerint is megdőlhet az klímamodell, amely az erdőkre bízza a fosszilis tüzelőanyagokon alapuló károsanyag kibocsátás ellensúlyozását.