Bizonyára sokaknak nem kell bemutatni az Atlanti-óceán északi részén nagyjából 1–2 millió négyzetkilométeren elterülő Bermuda-háromszöget, amelyet mind a mai napig számos rejtély övez. Nem véletlenül, ugyanis az elmúlt több száz év során legalább 50 hajó és 20 repülőgép veszett oda a területen mindenféle nyom nélkül. Rengetegen próbáltak megfejtést találni a jelenségre, melyek némelyike egészen elképesztően hangzik. De vajon tényleg egy természeti anomáliával állunk szemben? Cikkünkből kiderül.
Honnan kapta nevét a jelenség?
A festőien szép Bermuda-szigetek környéke ad otthont modern világunk egyik, a mai napig megmagyarázhatatlan rejtélyének. A szigetektől délnyugatra fekvő területen ugyanis számos hajóskapitány, matróz és repülőgép-pilóta eltűnését jelentették bármilyen magyarázat nélkül. A terület a nevét is a fent említett szigetcsoportról kapta még 1964-ben, amikor is Vincent Gaddis amerikai író értekezett róla egy cikkében, ahol a címben Bermuda-háromszögként hivatkozott rá. Egyébként számos más névvel is szokták illetni, többek között az „Ördög háromszöge”, az „Elveszettek limbója” vagy éppen az „Alkonyzóna” kifejezés is népszerű.
Azonban nem csak ezért számít különlegesnek a terület, a Bermudáknak már jóval a háromszög legendájának megjelenése előtt is nagy hírnevük volt. Az első felfedezők például az „Ördög szigetei” nevet adták nekik, a Bermuda-szigeteki viharmadarak kísérteties rikoltozásának, illetve a szigeteken élő vaddisznók hangjának köszönhetően. Ezenfelül a sziget környékén alattomosan elhelyezkedő zátonyok is segítették a reputációt a hajótöréstől rettegő matrózok körében.
A háromszög rejtélyének nyomában
Az évek során rengetegen próbálták megfejteni a Bermuda-háromszög titkát, számos elmélet született:
- Egyes feltételezések szerint a baleset hátterében nem más állhat, mint a Bermuda-háromszöget átszelő úgynevezett „agonikus vonal”. Ez lényegében annyit jelent, hogy ezen a vonalon állva az iránytű által jelzett mágneses északi pólus pontosan megegyezik a földrajzi északkal, tehát a navigátoroknak ezen a vonalon nem kell a mágneses elhajlással számolniuk. Ez pedig elméletileg úgy okozhatta sok szerencsétlenül járt pilóta és matróz vesztét, hogy egész egyszerűen nem számoltak ezzel a jelenséggel, így eltévedtek, és végül az óceán martalékává váltak.
- Egy másik teória a nyom nélkül eltűnt roncsokra összpontosít: némelyek szerint ugyanis a térségben eltűnt hajók és repülőgépek maradványait az úgynevezett „szörnyhullámok” tüntetik el. Ezek a hatalmas hullámok képesek elérni akár a 30 méteres magasságot is, és elméletileg elég erősek ahhoz, hogy a roncsokat szinte teljesen elpusztítsák. Ezt az is alátámaszthatja, hogy a térségben rendkívül gyakoriak a hurrikánok és a nagyobb viharok, amelyek a „szörnyhullámok” kialakulását is elősegíthetik.
- Néhány tudós szerint az eltűnések hátterében a metán-hidrát állhat, amely az óceánok mélyén keletkezhet hatalmas nyomás alatt. Itt a metán molekulái jégkristályokba zárva helyezkednek el, amelyek kiszabadulva a felszínre emelkednek, hatalmas gázbuborékokat képezve. Ezek akár a hajók felhajtóerejét is csökkenthetik, hozzájárulva elsüllyedésükhöz. Persze ez még így önmagában nem magyarázza a lezuhant repülőket, amelyek szép számmal szenvedtek balesetet az évek során.
- Természetesen ezeken kívül rengeteg összeesküvés-elmélettel is találkozhatunk, az elveszett Atlantisz „energiakristályaitól” kezdve az űrlényekig szinte bármilyen elképesztő magyarázatot olvashatunk az interneten.
Érdekességek a Bermuda-háromszögről
A jelenség magyarázatára számtalan elmélet született, azonban ezenfelül is sok érdekességet olvashatunk a területről. Például itt található az Atlanti-óceán legmélyebb pontja is, a Puerto Ricó-i árokban elhelyezkedő Brownson-mélység, amely a maga 8378 méterével majdnem olyan mélyre nyúlik a tengerbe, mint amilyen magas a Mount Everest legmagasabb pontja.
A nagyobb meglepetést viszont talán az szolgáltathatja, hogy a Bermuda-háromszög hírnevével ellentétben egyáltalán nem számít veszélyesnek a környezetében elterülő régiókhoz képest. Az itt jelentett eltűnések ugyanis nem gyakoribbak, mint az Atlanti-óceán többi részén tapasztalt esetek. Ezenfelül 2013-ban a WWF (World Wildlife Fund) egy átható vizsgálatot végzett a vízi hajózási útvonalakkal kapcsolatban, melynek eredményeként megállapították, hogy a Bermuda-háromszög nincs rajta a tíz legveszélyesebben hajózható vizek listáján. Így akár az is elképzelhető, hogy nem is kell keresni semmiféle magyarázatot, mivel egy teljesen „átlagos” környékről beszélhetünk ebben az esetben.
A legmisztikusabb hely
Ahogy fentebb is láthattuk, még az is lehet, hogy igazából szó sincs semmiféle anomáliáról, csupán a fantáziánk játszik velünk. Bárhogy is legyen, az emberek szerint mind a mai napig kétségkívül a Bermuda-háromszög az egyik legmisztikusabb hely Földünkön.
Kiemelt kép: pexels