Sokan szeretik azt a jellegzetes illatot, amely akkor tölti be a levegőt, amikor esik vagy épp esett az eső. Vajon mi ez, és honnan jön? És még hol találkozhatunk hasonlóval?
Három összetevő
Az esőillat ózonból, növények által kibocsátott olajokból és egy geozmin nevű vegyületből áll össze, és a földre hulló esőcseppek hatására úgynevezett aeroszolok (rendkívül apró, levegőben szálló részecskék) keletkeznek. Ezek szállítják az esőillatot. Az ózon a villámlás következtében keletkezik, és esőcseppekkel kerül a föld közelébe. Az illékony növényi olajok nem az eső miatt jönnek létre, de ilyenkor érezhetjük őket leginkább. A geozmin pedig az egészségünkre jellemzően nem veszélyes baktériumok terméke. Ez utóbbi különösen érdekes.
Nem csak mi, emberek szeretjük
Sokan kedvelik az esőillatot, és nem is csak az emberek. Az ízeltlábúak közé tartozó úgynevezett gömböcugrókák vagy más néven ugróvillások is szeretik a geozmin illatát. Vonzza őket, követik a szagot, miközben pedig egyik helyről mennek a másikra, szállítják azoknak a baktériumoknak a spóráit, amelyek a geozmint termelik. Utóbbiak pedig épp ezért tesznek így: a spóraszállítás előnyös számukra, így juthatnak el olyan helyekre, ahová saját erőből képtelenek lennének.
Hal, bor és cékla
Van, hogy jobban örülnénk, ha nem találkoznánk a geozminnal. Ennek köszönhető ugyanis az, ha iszapos a hal íze, valamint a cékla és a bor esetenként érezhető földes mellékíze. Ezeket segíthet megszüntetni, ha valamilyen savat, például citromsavat vagy ecetet adunk az ételhez.