Ettetek már répafasírtos hamburgert? Vagy veganézzel töltött bucikat? Régóta foglalkoztat a vegán étrend és a vele járó életforma, így felkerestem Nagy Mártont a Vegan Garden társtulajdonosát, akivel a fenntartható étkezésről, a vegán életérzésről és az őket érintő helyzetről beszélgettem.
Marci, mit kell tudnunk a Vegan Gardenről?
2017 őszén fogalmazódott meg bennünk Papp Péter barátommal, hogy alkotnunk kellene valami újat a városban. Péter egyik nap felhívott, hogy legyen ez egy ételudvar. Egy olyan ételudvart álmodtunk meg, ahol kiemelkedően figyelünk a környezetünkre, a környezetvédelemre, a fenntarthatóságra és ennek hangot is tudunk adni. Fél év alatt összeállítottuk a Vegan Garden koncepcióját, és belevágtunk a munkálatokba.
Vegán étrend -hatalmas nagy ugrás az ízes – húsos magyar konyha után. Miért ezt a profil választottad?
Borzasztóan régi ez a történet. (mosolyog) Kisfiú voltam, és volt egy csodálatos tanárom, aki anno mesélt nekünk a fenntarthatóságról és a szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról. A mai napig hallom visszacsengeni a fülemben a gondolatait. Meghatározó volt az életemben, és tudtam, hogy ezekkel az akkor még homályos fogalmaknak tűnő gondolatokkal kell kezdenem valamit. Péterrel karöltve létrehoztuk egyéb cégeink mellé a Vegán Gardent. Ez az egyetlen közös cégünk, a többiben mindenki saját hatáskörében jár el.
Az anyaintézmény a Rácskert, ahol csak és kizárólag vegán finomságokkal fut össze az ember…
Igen, ezen a területen többféle vegán konyhát kipróbálhatunk. Imádom, hogy egyre több visszatérő vendégünk van és – még a korona helyzet előtt – a külföldiek körében is hatalmas sikert arattunk. Így szoktak bennünket aposztrofálni: „A világ első növényalapú ételudvara”. Borzasztóan jól esik, mert mi itt tényleg megtudjuk mutatni, hogy nem muszáj húst-hússal ennünk, ahhoz, hogy jól lakjunk. A vegán étrend egy hihetetlen kreatív életérzés. Persze most nagy szavakat használok, de igaz a mondás, miszerint az vagy, amit megeszel. Úgy érzem, a veganizmussal egy életszemléletet tudunk adni a még nem vegán vendégeinknek is.
A Vegan Garden a világ első növényi alapú ételudvara, melyet a veganizmus és a fenntarthatóság motivált. A legfontosabb kulcsgondolatotok ezek, de honnan szerzitek be az alapanyagokat?
Nálunk egy aranyszabály van: Az élelmiszer nem utazhat sokat, mire a tányérra kerül. Ez most elég viccesen hangzik, de borzasztóan rosszul éreznénk magunkat, hogy hirdetjük a vegán életérzést, de közben a tálcára tett étel ökológiai lábnyoma horror méretű. A vegánság felé nyitás számomra (etikus fontossága mellett) a környezettudatosságból fakad. A környezetvédelem nagyon nagy hatással van ránk, így nagyon odafigyelünk, hogy amit lehet, helyi kis- és őstermelőktől szerezzünk be. Folyamatosan kutatjuk és keressük a „zöldebb” megoldásokat. Figyelünk, vigyázunk, óvunk, és nem mellesleg védünk mindent, amit ez a bolygó ad számunkra. Több olyan workshopot tartottunk, ami kifejezetten a zöld életre fókuszált, nem beszélve a tematikus piacainkról.
Milyen ételeket „vegánosítottatok”?
Az udvaron többféle nemzet többfelé konyhája megtalálható. Én például imádom a mexikói ízeket, meglátásom szerint a szejtán ragu finomabb, mint a marha, amit a Chimichangába beleteszünk.
Igen! Én most kóstoltam a gombás pogácsás hamburgereteket. Brutális…
Vendégeink 80%-a imádja, nem beszélve a répafasírtól és a „zöldben utazó” vegyes köreteinkről. Burgerek, burger tálak, frissítő smoothie-k, sült édesburgonya, hasáb krumpli, különböző szószok… ezek mindegyikét megtaláljátok nálunk. A street food étkeztetésen belül, annak egy speciális szegmensét műveljük, talán nem is kell körbe írnunk, elég egyszóval: Food Truck. Ezáltal a helyünket ide-oda változtathatjuk, népszerűsítjük termékeinket, együtt dolgozunk számos helyen a piac kis és nagy szereplőivel egyaránt, és rengeteget tanulunk tőlük.
Képek forrása: Nagy Márton