Különleges panorámájával a Zugligeti Libegő és környéke az egyik legszebb budapesti kirándulóhely. A libegő gyakorlatilag nem más, mint egy székes drótkötélpályás felvonó, épp olyan, mint amilyennel a sípályákon gyakorta lehet találkozni. Hivatalos neve Jánoshegyi Légpálya, de mindenki érti, hogy miről beszélünk, ha csak annyit mondunk: libegő.
A budapesti libegőnek majdnem 60 évig volt napirenden a megépítése. Az 1910-ben épült János-hegyi Erzsébet kilátó teremtette meg az igényt arra, hogy drótkötélpályán is fel lehessen jutni a csúcs közelébe. A tervek korán elkészültek, 1933-ban már az előkészítő munkák is megtörténtek, a libegő aztán mégsem épült meg. Az 1940-es években a BKV elődje, a Budapest Székesfővárosi Közlekedési Rt. karolta fel az ötletet, ám az építkezést végül a második világháború elsodorta. Végül 1967-ben a főváros XII. Kerületi Tanácsának döntése értelmében kezdődött el az építkezés, igaz csak két évvel később, 1969. elején, de a rá következő évben már meg is nyitották.
A névadásra a kerületi vezetés pályázatot írt ki, melyre több tízezer javaslat érkezett. Szakmai körökben egyébként Jánoshegyi- és Zugligeti Kötélpálya néven emlegették. Érdekesség, hogy a zsűri végül olyan nevet adott, mely nem szerepelt a javaslatok között, bár valószínű, hogy a libegő elnevezés ötletét az egyik népszerű javaslat, a lebegő inspirálta.
A libegő a Zugligeti-katlanból indulva 262 métert emelkedve, 12 perc alatt teszi meg 1040 méteres útját a János-hegyi állomásig.
Programok a Zugligeti Libegő környékén
Zugligeti lóvasút-végállomás
A zugligeti, tehát a lenti állomás közelében található az egykori zugligeti lóvasút-végállomás. A több mint 150 éves épületet a 2017-es rekonstrukciónak hála eredeti pompájában tudjuk megtekinteni. Az épületben ma vendéglátó-, kiállító- és kulturális tér is található, valamint itt tekinthető meg a Hegyvidék Önkormányzat Helytörténeti Gyűjteménye is.
Tündérszikla
A Tündér-szikla dolomittornya a majdnem 400 méter magas Tündér-hegy keleti lejtőjén található, közel a Zugligeti Libegő végállomásához. A sziklától pompás kilátás nyílik a József-hegy, a Látó-hegy és a Kecske-hegy csúcsaira, de a Hármashatár-hegyre és a Hunyad-oromra is. Ezzel együtt felmászni a szikla instabil szerkezete miatt nem lehet rá, de meglátogatása így is erősen ajánlott, nemcsak a látvány, hanem a friss levegő miatt is.
Erzsébet-kilátó
A bevezetőben már említett, a János-hegy csúcsán található Erzsébet-kilátó Budapest legmagasabb pontja. A neoromán stílusú épület 23,5 méter magas, ez hozzáadódik a hegy 527 méteres magasságához. A torony a Budai-hegység talán legszebb panorámáját nyújtja a kirándulóknak, és hála a libegőnek, megközelítése annak is egyszerű lehet, aki nem kíván hosszan túrázni, hogy kinézhessen belőle. Megtekintése ingyenes, az aljában pedig büfé is várja a megfáradt kirándulókat. Könnyedén megközelíthető a libegő felső állomásától.
Gyermekvasút
A gyermekvasút egyik legforgalmasabb állomása a János-hegy megálló, ami nem véletlen, hiszen innen számos kirándulóhely elérhető rövid sétával. Libegővel érkezve nagyjából 800 méteres séta vár ránk az állomásig, ahonnan a gyermekvasút hűvösvölgyi és Széchenyi-hegyi végállomása felé is tovább utazhatunk.
Nyitvatartás és jegyárak
A Zugligeti Libegő egész évben várja az utasokat. Amire viszont oda kell figyelnünk, hogy a karbantartási napokon (a páros hetek hétfői, kivéve az ünnepnapok és a munkaszüneti napok) nem tudunk libegőzni. A pontos nyitvatartási idő hónapról hónapra változik, amit az alábbi táblázat részletez.
Január | 10:00–15:30 |
Február | 10:00–16:00 |
Március | 10:00–17:00 |
Április | 10:00–18:00 |
Május | 10:00–19:00 |
Június | 10:00–19:00 |
Július | 10:00–19:00 |
Augusztus | 10:00–19:00 |
Szeptember | 10:00–18:00 |
Október 1-26. | 10:00–17:00 |
Október 27-31. | 10:00–16:00 |
November | 10:00–15:30 |
December | 10:00–15:30 |
A nyitvatartást ezen felül befolyásolhatja az időjárás és egy esetleges műszaki hiba is. Ennek megfelelően, ha az időjárás miatt kétségeink vannak, az üzemeltető BKV azt javasolja, hogy érdeklődjünk az esetleges változásokról.
Jegyárak
- Teljes árú kétirányú jegy – 3500 Ft
- Kétirányú gyermekjegy (3–14 év) – 1000 Ft
- Kétirányú diákjegy (15–25 év) – 2000 Ft
- A libegő használata 3 éves kor alatt díjmentes.
A kétirányú jegy nem szükségszerűen jelent oda-vissza utazást, a jegyet egy irányba kétszer is fel lehet használni. Fontos továbbá, hogy amennyiben csak egy utazás valósul meg, akkor a vásárlás napjától számított egy évig még egy egyirányú utazásra van lehetőség.
Libegő Loyalty Kártya (LLK)
2024-es újítás a kedvezményes utazást biztosító Libegő Loyalty Kártya. Aki rendelkezik ilyennel, tetszőleges számú alkalommal gyermekjeggyel veheti igénybe a libegőt. A kártya a megvásárlásától számítva egy évig érvényes, ára felnőtteknek 6 000 Ft, diákoknak pedig 3 000 Ft. Tehát annak, aki rendszeresen utazik a libegőn, érdemes beszereznie a hűségkártyát.
Beszerezni a Zugligeti Libegő büféiben, a BKV Zrt. Deák téri Földalatti Vasúti Múzeumában, valamint online, a BKV webshopjában lehet.
A libegő megközelítése
A völgyállomás a Nyugati pályaudvartól induló 291-es autóbusz végállomásánál található, ezzel a legegyszerűbb a libegőt a város irányából megközelíteni. A hegyállomás a Normafa irányából gyalog 20–30 perc alatt, valamint a gyermekvasút János-hegy vagy Virágvölgy állomásától rövid erdei sétával közelíthető meg.
Hol vannak még libegők Magyarországon?
Bár kétségtelenül a Zugligeti Libegő a leghíresebb, korántsem ez az egyetlen libegő Magyarországon.
Lillafüredi Libegőpark
A Bükk természeti kincseit felfedezni vágyókat várja a lillafüredi libegő, amely Bükkszentkereszt irányába, a Jávorhegyre szállítja az utasokat. A pálya 1080 méter hosszú, a legyőzött szintkülönbség pedig közel 300 méter, ugyanis a völgyállomás 333, míg a hegyi állomás 606 méter magasan fekszik. A menetidő 16–18 perc.
Mátra Libegő
A Mátra Libegő Sástót köti össze az Oxygen Adrenalin Parkkal, utazás közben pedig csodálatos kilátást enged a Sástóra, a kilátóra és Gyöngyösre. A menetidő viszont csupán 7 perc, ugyanis a vonal csak 500 méter hosszú. Ez a libegő abban is különbözik társaitól, hogy mindössze 50 méter szintkülönbséget gyűr le, de ez nem vesz el az élményből, hiszen a panoráma így is páratlan.
Eplényi Libegő
Hazánk legkomolyabb sícentrumában a télen sífelvonóként működő drótkötélpályás felvonó nyáron libegővé lényegül át. A 20 perces menetidő alatt a Bakony csodáiban gyönyörködhetünk, és ha szerencsénk van, erdei állatokat is észrevehetünk. A hegyállomás az Álmos-hegyi kilátónál van, ahonnan tiszta időben a Balatonig is el lehet látni. Az eplényi libegőzést egyébként bátran össze is lehet kötni egy balatoni kirándulással, ugyanis autóval akár 30 perc alatt is megközelíthető a felvonó. Közösségi közlekedéssel Veszprémből egy néhány perces vonatozást követően érhetjük el Eplényt.
Zemplén Kalandpark
A sátoraljaújhelyi Zemplén Kalandpark rejti hazánk leghosszabb, 1332 méteres libegőjét. A park egész évben változatos programokkal csábítja az érdeklődőket, melyek közül az egyik legizgalmasabb talán épp a libegőzés. A felvonó hegyi állomása mellett található többszintes kilátóból Sátoraljaújhely és a környék pazar panorámája tárul a szemünk elé.
Mátraszentistváni felvonó
A sípark közelmúltban átadott ülőliftje jelenleg még elsősorban a síelők igényeit szolgálja ki, nyáron csak néha vehető igénybe. A ritka alkalmak rendezvényekhez, illetve a Libegők éjszakája elnevezésű programhoz kapcsolódik.
Libegők éjszakája
Az igazság az, hogy idén már lecsúsztunk róla, de általánosságban elmondható, hogy július közepe táján kerül megrendezésre. A rendezvényen idén már az összes hazai libegő részt vett, tehát nem csak a Zugligeti Libegőn lehetett éjszaka utazni.
A Zugligeti Libegő esetében fontos megjegyezni, hogy a hagyományos jegy ilyenkor nem használható, hanem külön a rendezvényre szóló jegyet kell vásárolni, melyek száma azonban limitált. Éjszaka 2024-ben a libegő 17:00 és 01:00 között tartott nyitva.
Borítókép: Hu Totya