Hogyan tett szert az emberiség a tej feldolgozásának képességére és miért? Eredetileg az ember nem volt képes az állati tej megemésztésére, nem úgy, mint napjainkban, amikor is a tejtermelés az egyik vezető ágazata a mezőgazdaságnak. Vajon miért alakult úgy az emberi evolúció, hogy képesek lettünk tejet inni?
Manapság egyre elterjedtebb a különböző féle növényi italok fogyasztása, mint a szója- vagy mandulatej, de ez csak az elmúlt néhány évben megjelenő trend. Az emberiség tejhez fűződő kapcsolata több ezer évre nyúlik vissza, és nemcsak magát a folyékony tejet, hanem az abból készülő termékeket is érinti.
A fajunk 300 ezer éves történelmében a tej fogyasztása meglehetősen új szokás. Körülbelül 10 ezer évvel ezelőtt szinte senki sem ivott tejet, azután is csak elvétve.
Az elsĹ‘ rendszeres tejfogyasztĂłk korai mezĹ‘gazdasági állattartĂłk voltak Nyugat-EurĂłpában, Ĺ‘k voltak az elsĹ‘ olyan emberek, akik háziasĂtották az állatokat, többek között a szarvasmarhát is. Manapság a tej fogyasztása általános gyakorlat Észak-EurĂłpában, Észak-Amerikában Ă©s más helyeken is.
Ha belegondolunk, a tej valĂłjában egy furcsa ital. Olyan folyadĂ©k, amelyet azĂ©rt állĂtanak elĹ‘ az emlĹ‘sök, hogy utĂłdaikat táplálják, Ă©s miután felnĹ‘nek, tulajdonkĂ©ppen nincs is szĂĽksĂ©gĂĽk rá. EzĂ©rt sok kultĂşrában nem is ismert más fajoktĂłl származĂł tej fogyasztása. Ennek biolĂłgiai okai vannak. A tejben találhatĂł cukrot vagy laktĂłzt az emberi szervezet csak a vĂ©konybĂ©l által termelt laktáz nevezetű enzimmel kĂ©pes lebontani. CsecsemĹ‘korban a szervezet mĂ©g nagy mennyisĂ©gű laktázt termel, hogy fel tudjuk dolgozni az anyatejet, azonban az idĹ‘ mĂşlásával ennek a mĂ©rtĂ©ke csökken.
Ha nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű laktáz enzim, nem tudjuk lebontani a tejcukrot, vagyis kialakul a laktózintolerancia, amely a világ felnőtt népességének kb. 75 százalékát érinti.
Magyarországon a lakosság mintegy 10-35 százaléka lehet laktózintoleráns. A laktózérzékenység tünetei a tej fogyasztása után fellépő puffadás, hasi görcsök és hasmenés.
ValĂłszĂnűleg az elsĹ‘ „tejivó” eurĂłpaiak is kĂĽszködtek hasonlĂł panaszokkal, aztán az evolĂşciĂł utat tört: nĂ©hány ember elkezdett laktáz enzimet termelni felnĹ‘tt korában is. Ennek az az oka, hogy a DNS-ben a laktáz aktivitását szabályozĂł gĂ©n mutálĂłdott, kialakult a laktázperzisztencia kĂ©pessĂ©ge.
Laure SĂ©gurel egyetemi adjunktus, a tĂ©ma szakĂ©rtĹ‘je elmondta: „A laktázperzisztencia allĂ©l elĹ‘ször DĂ©l-EurĂłpában jelent meg idĹ‘számĂtásunk elĹ‘tt 5000 Ă©vvel, aztán 2000 Ă©vvel kĂ©sĹ‘bb már KözĂ©p-EurĂłpában is elterjedt.”
A laktáztermelés fenntartása az evolúció szempontjából egy kedvező tulajdonság, ezért több populációban is elterjedt. Például Észak-Európában a lakosság több mint kilencven százaléka képes feldolgozni a tejcukrot. Ugyanez igaz néhány afrikai és közel-keleti populációra is. Azonban
akadnak olyan nĂ©pek, akiknĂ©l ez a kĂ©pessĂ©g sokkal ritkább, Ăgy nem tudják a tejet megemĂ©szteni. Ez igaz az afrikai, ázsiai Ă©s dĂ©l-amerikai emberek többsĂ©gĂ©re.
De miĂ©rt is volt annyira elĹ‘nyös a tejfogyasztás? A nyilvánvalĂł válasz az lenne, hogy Ăgy az emberek egy Ăşjabb tápanyagforráshoz jutottak, csökkentve az Ă©hezĂ©s kockázatát. De a rĂ©szletesebb vizsgálatok nem erre engednek következtetni.
„SokfĂ©le Ă©lelmiszerforrás lĂ©tezik, tehát meglepĹ‘, hogy az egyik sokkal fontosabb lenne, Ă©s annyiban kĂĽlönbözne a többitĹ‘l” – állĂtja Laure SĂ©gurel.
A cikk a magyarmezogazdasag.hu-n olvasható tovább.
Forrás: https://magyarmezogazdasag.hu/2020/02/21/miert-iszunk-tejet