Abban a kĂ©rdĂ©sben ma már globális konszenzus alakult ki, hogy a párizsi klĂmacĂ©lok elĂ©rĂ©sĂ©hez a következĹ‘ Ă©vtizedekben alacsony szĂ©n-dioxid-kibocsátásĂş áramtermelĂ©sre kell átállni. Az ehhez szĂĽksĂ©ges erĹ‘műveket felĂ©pĂtĹ‘ nyersanyagok Ă©s Ă©pĂtĹ‘anyagok előállĂtása pedig arányaiban a globális szĂ©n-dioxid-kibocsátásnak csak egy kis rĂ©szĂ©t teszi majd ki 2050-ig, állĂtja egy kutatás.
Seaver Wang, a kaliforniai Berkeley-ben találhatĂł Breakthrough IntĂ©zet kutatĂłja Ă©s kollĂ©gái azt nĂ©ztĂ©k meg, hogy az energiaátálláshoz mennyi nyersanyagra Ă©s Ă©pĂtĹ‘anyagra van szĂĽksĂ©g, valamint ezek kitermelĂ©se Ă©s lĂ©trehozása az ĂĽvegházhatásĂş gázok (elsĹ‘sorban a szĂ©n-dioxid Ă©s a metán) milyen mĂ©rtĂ©kű kibocsátásával jár 2020 Ă©s 2050 között. A kutatĂłk ehhez 75 kĂĽlönbözĹ‘ forgatĂłkönyvet vizsgáltak meg, amelyek megmutatták, mikĂ©nt fĂĽgg ez a preferált technolĂłgiáktĂłl Ă©s klĂmacĂ©loktĂłl.
Ma az ĂĽvegházhatásĂş gázok kibocsátásának legnagyobb forrása a fosszilis tĂĽzelĹ‘anyagokkal törtĂ©nĹ‘ energia-előállĂtás, de nem csak a jelenlegi kapacitást kell 2050-ig kiváltani, hanem Ăşjabbakat is lĂ©tre kell hozni
– Ărja TĂłth András a Qubit.hu-n.
A ma már egyre nehezebben elĂ©rhetĹ‘nek tűnĹ‘, de a Föld Ă©ghajlati rendszerĂ©nek hosszĂş távĂş stabilizáciĂłjához fontos 1,5 fokos klĂmacĂ©lhoz sietni kellene az energiaátállással, ez pedig arányaiban nagyobb anyagigĂ©nnyel Ă©s ahhoz köthetĹ‘ kibocsátással jár, mintha csak 2 fok alatt tartanánk a felmelegedĂ©s mĂ©rtĂ©kĂ©t. Ahhoz, hogy 66 százalĂ©kos esĂ©lyĂĽnk legyen a másfĂ©l fokos forgatĂłkönyv betartásához, a kutatĂłk szerint mĂ©g 320 gigatonnányi szĂ©n-dioxidnak megfelelĹ‘ ĂĽvegházhatásĂş gázt engedhetĂĽnk a lĂ©gkörbe.
Ennek a szĂ©nköltsĂ©gvetĂ©snek mindössze 1-9 százalĂ©kát, vagyis 4-29 gigatonnányit használna el az energiatermelĂ©s átállĂtásához szĂĽksĂ©ges anyagok előállĂtása, vagyis nem veszĂ©lyezteti jelentĹ‘sen azt, hogy a szĂ©nköltsĂ©gvetĂ©sen belĂĽl tudjunk maradni. Az átállás nyersanyag- Ă©s Ă©pĂtĹ‘anyag-igĂ©nye nagyban fĂĽgg a technolĂłgiai döntĂ©sektĹ‘l. Ha a szĂ©lerĹ‘művek Ă©s a naperĹ‘művek a teljes energiatermelĂ©s több mint 40 százalĂ©kát teszik ki 2050-ben, az a kutatĂłk szerint jelentĹ‘sen nagyobb nyersanyag- Ă©s Ă©pĂtĹ‘anyag-igĂ©nnyel, valamint kibocsátással jár.
Az energiaátálláshoz nĂ©lkĂĽlözhetetlen nyersanyagok kitermelĂ©se Ă©s előállĂtása a teljes globális termelĂ©s jelentĹ‘s rĂ©szĂ©t teszi majd ki, az alumĂnium Ă©s a rĂ©z esetĂ©n akár annak 18 százalĂ©kát is. A kutatĂłk Ăşgy látják, hogy az ĂşjrahasznosĂtás Ă©s a nyersanyagigĂ©nyt mĂ©rsĂ©klĹ‘ innováciĂłk jelentĹ‘sen csökkenthetik azt, hogy összessĂ©gĂ©ben mennyi anyag kell majd az energiaátálláshoz, de azon nem változtatnak, hogy az energiaszektor mai igĂ©nyeinĂ©l mindenkĂ©ppen több nyersanyagra Ă©s Ă©pĂtĹ‘anyagra lesz szĂĽksĂ©g.
(Forrás: qubit.hu)