Az 1970-es Ă©vekben Nepál környezeti válsággal nĂ©zett szembe. A nepáli hegyoldalak erdĹ‘i az állattartás Ă©s a fakitermelĂ©s miatt leromlottak, ami egyre több áradáshoz Ă©s földcsuszamláshoz vezetett. Egy 1979-es Világbank-jelentĂ©s arra figyelmeztetett, hogy nagyszabásĂş erdĹ‘telepĂtĂ©si programok nĂ©lkĂĽl 1990-re az ország hegyvidĂ©ki erdei nagyrĂ©szt eltűnnek.
Az 1980-as Ă©s 1990-es Ă©vekben a nepáli kormány elkezdte ĂşjraĂ©rtĂ©kelni nemzeti szintű erdĹ‘gazdálkodási gyakorlatát, ami 1993-ban egy kulcsfontosságĂş erdĂ©szeti törvĂ©nyhez vezetett. Ez a jogszabály lehetĹ‘vĂ© tette a nepáli erdĂ©szeknek, hogy a nemzeti erdĹ‘ket átadják a közössĂ©gi erdĂ©szeti csoportoknak. A NASA által finanszĂrozott legĂşjabb kutatások szerint a közössĂ©gek által irányĂtott gazdálkodás eredmĂ©nyekĂ©nt a kis hegyvidĂ©ki ország erdĹ‘s terĂĽlete majdnem megduplázĂłdott.
1992 Ă©s 2016 között az ország erdĹ‘vel borĂtott terĂĽleteinek mĂ©rete csaknem megduplázĂłdott, 26 százalĂ©krĂłl 45 százalĂ©kra nĹ‘tt
– Ărja oldalán az Earth Observatory.Nasa.gov.
Egy kutatĂłcsoport a Landsat műholdak hosszĂş távĂş adatfelvĂ©teleit, valamint a nepáli falvakban Ă©lĹ‘ emberekkel kĂ©szĂtett mĂ©lyinterjĂşkat felhasználva megállapĂtotta, hogy a közössĂ©gi erdĹ‘gazdálkodás összefĂĽggĂ©sbe hozhatĂł az erdĹ‘k növekedĂ©sĂ©vel. A legtöbb fa a közĂ©pmagasságokban, a Himalája Ă©s a Gangesz folyĂł sĂkvidĂ©ke közötti hegyekben nĹ‘tt.
A közössĂ©gi erdĹ‘gazdálkodás keretĂ©ben a helyi erdĂ©szek a közössĂ©gi csoportokkal egyĂĽttműködve terveket dolgoztak ki, amelyekben felvázolták, hogyan fejleszthetik Ă©s kezelhetik az erdĹ‘ket. Az emberek kĂ©pesek voltak az erdĹ‘kbĹ‘l erĹ‘forrásokat kinyerni Ă©s erdei termĂ©keket Ă©rtĂ©kesĂteni, de eközben a csoportok gyakran korlátozták a legeltetĂ©st Ă©s a fakivágást, Ă©s korlátozták a tĂĽzifa kitermelĂ©sĂ©t is. A közössĂ©gi tagok aktĂvan járĹ‘röztek az erdĹ‘k vĂ©delmĂ©nek biztosĂtása Ă©rdekĂ©ben.
Sok közössĂ©gi erdĹ‘ben az aktĂv gazdálkodás lehetĹ‘vĂ© tette a fák termĂ©szetes visszanövĂ©sĂ©t a hegyekben, de a növĂ©nyzetet nagyrĂ©szt nĂ©lkĂĽlözĹ‘, alacsonyabban fekvĹ‘ terĂĽleteken faĂĽltetĂ©si erĹ‘feszĂtĂ©sekre volt szĂĽksĂ©g.
Ma a közösségi erdők közel 2,3 millió hektárt foglalnak el, vagyis Nepál erdőterületének körülbelül egyharmadát. A területen több mint 22 000 közösségi csoport működik, amelyek 3 millió háztartásból állnak. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének a világ erdeinek állapotáról szóló 2016-os jelentése szerint Nepál az egyik olyan ország, ahol 2010 és 2015 között a kimagasló mértékben nőtt a fafajok éves növekedési üteme.
(Forrás: earthobservatory.nasa.gov)