Van élet a Vénuszon?

Van élet a Vénuszon?
Van élet a Vénuszon?

Brit és amerikai kutatók Hawaiin található JCMT teleszkóppal, valamint chilei ALMA rádióteleszkóp-rendszerrel vizsgálták a Vénusz légkörét, és foszfint, vagyis szervetlen foszformolekulát azonosítottak. A felfedezés akár arra is utalhat, hogy mikrobák lehetnek a bolygó légkörében. A csillagászok jelenleg úgy tudják, hogy a Föld-típusú, azaz a kőzetbolygókon – mint amilyen a Vénusz is – anaerob, azaz az oxigéntől elzárt mikrobák képesek létrehozni a foszfint. Azt már korábban is feltételezték, hogy a Vénusz nagy magasságba nyúló felhőiben mikrobák élhetnek, mert azok a magaslégkörben lebegve elkerülhetik a felszín perzselő hőségét, ugyanakkor el kell viselniük a rendkívül savas környezetet. A kimutatott foszfin ilyen földönkívüli lebegő életformák jele is lehet.

A Jane Greaves által vezetett kutatócsoport mérései szerint a foszfin csak rendkívül alacsony koncentrációban van jelen a Vénusz légkörében: egymilliárd molekula között mindössze húsz található belőlük.

A szakemberek megvizsgáltak minden olyan lehetséges verziót, ami a foszfin légkörbe jutását okozhatta és arra jutottak, hogy egyik folyamat sem képes ilyen koncentrációban előállítani a szervetlen foszformolekulát.

A kutatócsoport becslése szerint a hidrogénből és foszforból álló foszfin Vénuszon kimutatott koncentrációban való megtermeléséhez a földi organizmusok teljes kapacitásának mindössze 10 százalékára volna szükség.

A ma bejelentett felfedezés jelentősége nagy, hiszen a foszfin keletkezésére vonatkozó számos alternatív lehetőséget ki tudtak zárni a nemzetközi kutatócsoport tagjai. Ám ahhoz, hogy igazolni tudják, hogy van élet a Vénuszon, még rengeteg munkára lesz szükség.

(hvg.hu)

search icon