Az európai bölények az Európában folyó természetvédelmi tevékenységeknek köszönhetően már nem tartoznak a veszélyeztetett fajok közé, az IUCN vöröslistáján már „mérsékelten fenyegett” kategóriába kerültek.
A 2003. évi mintegy 1800 egyedről 2019-re több mint 6200-ra növekedett a populáció többek között a román WWF által megvalósított Life Bison projektnek köszönhetően.
A vadonban született bölényborjak és a helyi közösségek támogatása jó jelek arra nézve, hogy a bölények ezekhez az ősi földekhez tartoznak, de ne felejtsük el, hogy a fajt továbbra is különféle kihívások fenyegetik, az élőhelyek elvesztésétől kezdve a törvénykezési folyamatok kétértelműségéig.
mondta Marina Drugă, a LIFE Bison projekt menedzsere.
A bölények vadonba való visszahelyezése az 1950-es években kezdődött világszerte, Romániában pedig 2012-ben. A legnagyobb populációk ma Lengyelországban, Fehéroroszországban és Oroszországban élnek, de közülük csupán nyolc olyan, ami hosszú távon genetikailag is életképes egyelőre. Épp ezért továbbra is nagy szükség van természetvédelmi intézkedésekre a védelmük és a számuk növelése érdekében.
(origo)
(Fotó: Life Bison)