A koronavírus miatt hozott korlátozások hatására világszerte csökkent a károsanyag-kibocsátás, ennek azonban hosszú távon „elég kicsi” vagy „kimutathatatlan” a klímaváltozásra gyakorolt hatása.
A Science Advances című tudományos lap pénteki számában jelent meg a Kanadai Klímakutató Központ tanulmánya, mely azt állítja, hogy bár rekord mértékű kibocsátáscsökkenést hozott az elmúlt év, ennek hosszútávú hatása aligha lesz.
Ha csak rövid ideig tart a kibocsátás akár nagy mértékű csökkentése, akkor valószínűleg nincs kimutatható hatása a klímára. A globális felmelegedés mérséklésének és végső soron a világ-átlaghőmérséklet stabilizálásának előfeltétele, hogy évről évre folyamatosan nullára csökkenjen a nettó emisszió.
–írják a tanulmányban
A napokban megjelent egy másik tanulmány is, mely azt mutatta ki, hogy nagyjából 7%-kal volt alacsonyabb a kibocsátott szén-dioxid mennyisége 2020-ban, mint a 2019-es évben. Ez számszerűsítve 2,6 gigatonnát jelent, az összkibocsátás pedig így 34 gigatonnára csökkent.
Ahogy viszont a tanulmányt jegyző Kelet-angliai Egyetem kutatói jelzik is, ez aligha lesz elegendő, ha nem tudjuk tartani ezt az eredményt a jövőben. Mint írják, a párizsi klímacél eléréséért évente globálisan egy-két gigatonnával kellene csökkenteni az emissziót az évszázad végéig. Kanadai kollégáikhoz hasonlóan ők is hangsúlyozták, hogy a világjárvány miatti átmeneti emissziócsökkenésnek szinte semmilyen hosszú távú hatása nem lesz a klímaváltozásra.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(MTI)