
A biolĂłgiai sokfĂ©lesĂ©g segĂthet az eredmĂ©nyes alkalmazkodĂĄsban a klĂmavĂĄltozĂĄshoz â mondta Ăder JĂĄnos korĂĄbbi köztĂĄrsasĂĄgi elnök, a KĂ©k BolygĂł KlĂmavĂ©delmi AlapĂtvĂĄny kuratĂłriumi elnöke hĂ©tfĆn, az EurĂłpai IfjĂșsĂĄgi VĂzĂŒgyi Parlament megnyitĂłjĂĄn az OrszĂĄghĂĄzban.
Ăder JĂĄnos, a rendezvĂ©ny fĆvĂ©dnöke felhĂvta a figyelmet arra, hogy minĂ©l inkĂĄbb sĂ©rĂŒl a biodiverzitĂĄs, annĂĄl sĂșlyosabbak a klĂmavĂĄltozĂĄs következmĂ©nyei. A jövĆben az alkalmazkodĂĄs lesz a legfontosabb, ennek Ă©rdekĂ©ben pedig elĆ kell venni a rĂ©gi magokat, rĂ©gi növĂ©nyeket kell ĂŒltetni Ă©s nemesĂteni â mutatott rĂĄ az elnök.
Ăder JĂĄnos azt is elmondta, hogy
a Földön jelenleg a hatodik kihalåsi hullåm zajlik, amely a biológiai sokféleség megszƱnéséhez vezet.
A mostani kihalĂĄsi hullĂĄm kivĂĄltĂłi legnagyobb mĂ©rtĂ©kben az emberek, az ĂŒteme pedig sokkal gyorsabb, mint bĂĄrmikor korĂĄbban: a szĂĄrazföldi terĂŒletek 75 szĂĄzalĂ©ka Ă©s az ĂłceĂĄnok kĂ©tharmada ĂĄtalakult az elmĂșlt 150-200 Ă©vben, az ipari forradalom Ăłta â mondta az elnök, aki a kivĂĄltĂł okok között emlĂtette a nĂ©pessĂ©gnövekedĂ©st, az urbanizĂĄciĂłt, a levegĆ-, vĂz- Ă©s talajszennyezĂ©st, az erdĆpusztĂtĂĄst, valamint a tĂșlfogyasztĂĄst.
Az alapĂtvĂĄny elnöke kiemelte, hogy az elmĂșlt sok milliĂł Ă©v alatt Ă©rzĂ©keny egyensĂșlyi rendszer alakult ki a Földön, Ă©s ha ennek bĂĄrmely elemĂ©t megbontjuk, akkor az âdominĂłhatĂĄstâ eredmĂ©nyezhet.
Ugyanakkor âha összekapaszkodunk, a tudĂłsok bölcsessĂ©gĂ©re hagyatkozunk Ă©s a pĂ©nzĂŒgyi forrĂĄsokat se sajnĂĄljuk, akkor lehet jĂłl alakĂtani a termĂ©szeti környezetetâ â fogalmazott Ăder JĂĄnos, pĂ©ldakĂ©nt emlĂtve a Mura-DrĂĄva-Duna HatĂĄron ĂtnyĂșlĂł BioszfĂ©ra-rezervĂĄtumot, amely öt orszĂĄg egyĂŒttmƱködĂ©sĂ©vel jött lĂ©tre 930 ezer hektĂĄron, 700 kilomĂ©ter folyĂłszakaszt magĂĄba foglalva.
Az elnök azt hangoztatta, hogy a biodiverzitĂĄssal kapcsolatban fontos a szemlĂ©let: egyĂĄltalĂĄn nem mindegy, hogy az emberek a termĂ©szet urainak kĂ©pzelik magukat vagy a termĂ©szet rĂ©szeinek, ez ugyanis meghatĂĄrozza, hogy mit gondolnak a teremtett vilĂĄgrĂłl Ă©s a sajĂĄt felelĆssĂ©gĂŒkrĆl.
A sajtĂłanyag szerint az EurĂłpai IfjĂșsĂĄgi VĂzĂŒgyi Parlament (EYPW) egy, az EurĂłpai VĂz SzolidaritĂĄs (Solidarity Water Europe) szervezet ĂĄltal 1998-ban indĂtott, vĂzĂŒgyekkel foglalkozĂł ifjĂșsĂĄgi kezdemĂ©nyezĂ©s. CĂ©lja a fiatalok rĂ©szvĂ©telĂ©nek elĆsegĂtĂ©se a vĂzĂŒgy terĂŒletĂ©n, tovĂĄbbĂĄ a fiatalok elĆrejutĂĄsĂĄnak tĂĄmogatĂĄsa a vĂzĂŒgyi ĂĄgazat kulcsfontossĂĄgĂș szereplĆikĂ©nt.
A parlament 2-3 Ă©vente ĂŒlĂ©sezik egy hĂ©ten keresztĂŒl, a rĂ©sztvevĆk pedig pĂĄrbeszĂ©det folytatnak egy, a vĂzzel összefĂŒggĆ tĂ©mĂĄrĂłl. Az idei, 16. ĂŒlĂ©s tĂ©mĂĄja a vĂz Ă©s a biolĂłgiai sokfĂ©lesĂ©g.
A rĂ©sztvevĆk tanulmĂĄnyĂșton is rĂ©szt vesznek a Tisza-tĂłnĂĄl, amely MagyarorszĂĄg Ă©s a tĂ©rsĂ©g egyik leggyorsabban fejlĆdĆ Ă¶koturisztikai cĂ©lpontja, Ăgy lehetĆvĂ© teszi MagyarorszĂĄg termĂ©szeti Ă©s kulturĂĄlis Ă©rtĂ©keinek bemutatĂĄsĂĄt.
(forrĂĄs: MTI)
Kiemelt kép: Kovåcs Tamås MTI