Szomorú, de igaz, hogy minden döntésünk és tettünk karbonlábnyommal jár. Ezekkel a döntésekkel kisebb-nagyobb mértékben szennyezzük a környezetünket, de a jó hír az, hogy mindig van választási lehetőség, mindig lehet kisebb a személyes kibocsátásunk. Ez igaz a pénzügyek intézésére is: sokat számít, hol bankolsz, mit vásárolsz, és milyen módon költöd el a kereseted. Segítünk eligazodni a zöld pénzügyi döntések világában, sőt, olyan konkrét megoldást is kínálunk, amivel csökkentheted a karbonlábnyomodat.
Egy laikus (értsd nem pénzügyi szakember vagy ebben otthonosan mozgó személy) számára kérdéses lehet, mégis mit is jelent az, hogy a költéseinknek karbonlábnyomuk van. Sokan vagyunk/voltunk ezzel így, hiszen megfoghatatlannak tűnik, mégis miért olyan magas egy-egy átutalás karbonlábnyoma, miért számít magas kibocsátásúnak egy-egy vásárlás. Tegyük tisztába ezt a kérdéskört!
Pénzügyek és karbonlábnyom: hogyan kapcsolódik össze a két fogalom?
Sokkal több ponton, mint elsőként gondolnád. Onnantól, hogy megérkezik a számlára a havi béred, a pénzed útra kel, és különféle helyekre vándorol. Ezt a vándorlást sokszor nem szeretjük, de a számlákat, pénzügyi elköteleződéseket, szükségleteket bizony fizetni kell. Nézzük, mik is ezek, és mégis hogyan kapcsolódnak ezek a karbonlábnyomodhoz!
Nem mindegy, hogyan vásárolsz!
Amikor termékeket vagy szolgáltatásokat veszel, az előállításuk és szállításuk szén-dioxid-kibocsátással jár. Például a fast fashion vagy az importált áruk karbonlábnyoma magasabb lehet. A netes rendelések mellett számít az is, hol és hogyan vásárolod meg a heti menühöz valót, milyen ruhákat viselsz, milyen játékot veszel meg a gyereknek, vagy hol veszed a tisztálkodási szereidet.
Például, ha egy helyi piacon vásárolsz élelmiszert, az kisebb karbonlábnyommal jár, mint egy távoli országból szállított termék esetében. Ám sokan nem tudják megtenni, hogy ezeket a megoldásokat tartsák szem előtt. Erre jó megoldás a Gránit Bank mobilbanki Öko Kalkulátora, amellyel nyomon követheted a szén-dioxid-lábnyomod, módosíthatod a vásárlási szokásaidat, sőt, faültetéssel kompenzálhatod a kibocsátásod.
A banki szolgáltatások és befektetések is ide tartoznak
A bankok és pénzügyi intézmények az ügyfelek pénzét különböző iparágakba és projektekbe fektetik be. Ha ezek fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatos tevékenységeket finanszíroznak (pl. olaj- és gázipar), az közvetetten növeli a pénzügyeid karbonlábnyomát. Ezért kell szem előtt tartani, milyen bankot választasz pénzügyeid kezelésére, vagy mibe és hogyan fekteted be a pénzedet.
Például egy olyan bank választása, amely megújuló energiaforrásokat vagy fenntartható projekteket finanszíroz, csökkentheti a karbonlábnyomod. Sőt, a Gránit Bank Öko Kalkulátorában ki is válthatod a költéseid kibocsátását, ráadásul faültetéssel, ami több ponton is támogatja a klímaváltozás hatásainak csökkentését.
A pénzügyek kapcsán is érdemes előretekinteni
Jó esetben lehetőséged van arra, hogy életbiztosítást vagy magánnyugdíjpénztárt fizess. A nyugdíjalapok és a biztosítótársaságok által végzett befektetések jelentős mértékben hozzájárulhatnak a szén-dioxid-kibocsátáshoz, ha fosszilis tüzelőanyagokat, erdőirtást vagy más szennyező iparágakat támogatnak. Azt pedig te is megválaszthatod, mibe fekteted a pénzed.
Például a „zöld nyugdíjalapok” és a fenntarthatósági szempontokat figyelembe vevő biztosítások elősegíthetik a környezeti hatások csökkentését. Ugyanez igaz a zöldhitelekkel kapcsolatban is. A zöldpénzintézet olyan hiteleket támogat, amelyek előremutatóak, nem szennyezik a környezetet, és nem csökkentik a biodiverzitást. Ha például olyan banktól veszel fel hitelt, amely a megújuló energiát és a fenntartható vállalkozásokat támogatja, az kisebb karbonlábnyommal járhat.
Hogyan csökkentheted a pénzügyeid karbonlábnyomát?
Egyre több bank kínál megoldásokat erre, ezekkel a stratégiákkal sokkal tudatosabban dönthetsz a pénzügyeidről. Nézzük, mik ezek a döntések:
- Válassz zöldbankot!
- Keress olyan pénzintézeteket, amelyek elkötelezettek a fenntartható beruházások mellett, például megújuló energiába vagy zöldprojektekbe fektetnek!
- Ellenőrizd, hogy a bank nem finanszíroz-e fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatos projekteket!
- Fektess fenntartható alapokba!
- Válassz ESG- (Environmental, Social, Governance) szempontokat figyelembe vevő befektetési alapokat!
- Kerüld az olyan iparágakat, amelyek nagy szén-dioxid-kibocsátással járnak (pl. olaj, szén, fosszilis energia)!
- Válaszd a zöldnyugdíjalapokat!
- Ellenőrizd, hogy a nyugdíjalapod milyen vállalatokat és projekteket támogat!
- Válaszd azokat, amelyek előnyben részesítik a megújuló energiát és a fenntartható beruházásokat!
- Minimalizáld a papírfelhasználást!
- Használj elektronikus számlázást és digitális banki szolgáltatásokat!
- Kerüld a felesleges utazásokat!
- Intézd online a banki- és pénzügyeidet!
- Vásárolj karbonkrediteket!
- Támogass olyan programokat, amelyek kompenzálják a karbonkibocsátást (pl. faültetés, zöldenergia-projektek).
- Tájékozódj!
- Ismerd meg, hogy a pénzügyi szolgáltatók, befektetések és vásárlások hogyan hatnak a környezetre!
- Támogass zöldprojekteket!
- Vásárolj részvényeket, támogass közösségi finanszírozású zöldprojekteket!
Váltsd ki a költéseid!
Lehetőségek tehát bőven adódnak, sőt, vannak olyan pénzintézetek, amelyek kifejezetten szorgalmazzák a zöld pénzügyi döntéseket. Az úgynevezett carbon offset olyan tevékenységeket jelent, amelyek kibocsátáscsökkentéssel kompenzálják a pénzügyi döntéseket.
A Gránit Bank applikációjából, a Gránit eBankból elérhető Öko Kalkulátor ebben úgy segít, hogy a bankkártyás költések alapján kiszámolja, hogy mekkora a karbonlábnyomod. Az így kiszámolt szén-dioxid-kibocsátás ellensúlyozására a faültetést kínálja megoldásként. A bankkártyás költéseidhez kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátás követése mellett így – legalább részben – semlegesítheted is azt az appban fák vásárlásával. Az adományaid alapján megvett facsemetéket a 10 millió Fa Alapítvánnyal együtt a bank dolgozói ültetik el. Minél több fa ültetését támogatod az appban, annál magasabb szintet érhetsz el a karbonsemlegességben. Az Öko Kalkulátorral már több mint 3300 fát vásároltak a bank ügyfelei. Ez azt a célt is szolgálja, hogy élhetőbb, fenntarthatóbb városok és közösségek szülessenek a faültetés révén, hogy fellépjenek az éghajlatváltozás ellen, és védjék az ökoszisztémákat.
Az Öko Kalkulátor a fenti megoldásokon túl ráadásul minden megnyitásakor tippeket és információkat ad a környezettudatos magatartással, a fenntarthatóságot támogató megoldásokkal, a karbonsemlegesítéssel kapcsolatban.
Ha bővebben is olvasnál az applikációról, itt megteheted.
A költéseidért tehát Te magad felelsz: az is döntés, hol és miképp költöd el a pénzed, és az is, hogy megpróbálod-e csökkenteni az így kialakult karbonlábnyomodat. A zöldpénzintézetekhez történő igazolás, a fenti funkciók használata is segít abban, hogy tudatosabban és fenntarthatóbb módon rendelkezz a pénzed felett.
Kiemelt kép: canva