A Zeronomics című friss jelentés szerint – melynek megjelenését a bankióriás Standard Chartered támogatta – a világ legnagyobb vállalatainak több mint fele túl lassan halad a nettó nulla átmetben ahhoz, hogy be tudja tartani a 2050-es határidőt. A jelentés alapjául szolgáló kutatás során 250 globális céget és 100 befektetési szakembert vizsgáltak klímavállalásaik szempontjából, akik úgy tűnik, nem sietik el a változásokat.
Az üzleti vezetők több mint egyharmada (34%) azt mondta, hogy 2030 és 2040 között kerül majd sor a legtöbb előrelépésre az éghajlat-politikai intézkedések terén. Még ennél is nagyobb arányban (37%) – 10-ből csaknem 4-en – mondták azt, hogy még annál is később, 2040 és 2050 között fognak lépéseket tenni.
Emellett jó néhány jelentős vállalatvezető nem köteleződött el teljes meggyőződéssel a nettó nulla cél mellett, sőt kevesebb mint a felük (47%) nyilatkozott úgy, hogy teljes mértékben támogatja a párizsi megállapodás céljait, annak ellenére, hogy nyilvános klímaváltozási ígéreteket tesznek.
A felmérésben résztvevők többsége elismerte, hogy nem valószínű, hogy időben teljesíteni fogja klímavédelmi céljait. 55%-uk egyetért azzal, hogy vállalataik átállása nem történik meg elég gyorsan a 2050-es határidőre.
A kutatók nem álltak meg itt, hanem igyekeztek azonosítani a zöld átmenet akadályait is. Úgy tűnik, a legnagyobb kihívást a finanszírozás jelenti, mivel a cégek 85%-ának magas szintű beruházásra van szüksége a nettó nulla átmenethez. Az üzleti vezetők közel kétharmada (64%) hozzátette, hogy hiányzik a megfizethető technológia a klímabarát változásokban történő előrelépéshez. Többen utaltak arra is, hogy a pandémia visszavetette az egyébként is döcögős zöld átalakulásokat, túlélési üzemmódba kapcsolva a vállalatokat.
Mivel azonban az éghajlati vészhelyzet tovább fokozódik, a szakértők és a tudósok megismételték, hogy egyszerűen nincs lehetőség a késedelmes fellépésre, mert az abból eredő legkárosabb következmények közép- és hosszú távon rontják a vállalatok haszonkulcsát is.
Az akadályok ellenére is gyorsan kell cselekednünk. Most kell cselekednünk, és együtt kell cselekednünk: a vállalatoknak, a fogyasztóknak, a kormányoknak, a szabályozóknak és a pénzügyi ágazatnak együtt kell működniük a fenntartható megoldások, technológiák és infrastruktúra fejlesztése érdekében
– mondta Bill Winters, a Standard Chartered csoport vezérigazgatója.
(fotó: pixabay – cegoh)