Az Egyesült Királyságban a törvényhozók arra készülnek, hogy betiltsák az olyan állatok, mint a homárok élve főzésének gyakorlatát. Az állatkínzással kapcsolatos aggályok motiválták a jogszabályi változtatásokat. Jelenleg csak a gerincesek élveznek jogi védelmet az élve főzéstől.
A Lordok Házában olyan módosításokat tesznek, amelyek elismerik, hogy a gerinctelen állatok (pl. rákok, homárok és tintahalak) is érzőképesek, és fájdalmat is érezhetnek. A törvény azt javasolja, hogy főzés előtt ezeket az állatokat el kell kábítani vagy le kell hűteni, továbbá olyan módosítást javaslat is érkezett, amely betiltaná az élő rákfélék zsugorfóliázását vagy postázását.
Csodálatos hallani, hogy a kormány azt tervezi, hogy támogatja a tízlábúak és a fejlábúak felvételét az érzőszervi törvényjavaslatba. Több mint elegendő bizonyíték van arra, hogy ezek az érzékeny, magával ragadó élőlények képesek fájdalmat érezni és szenvedni. Az élelmiszeriparban megdöbbentő bánásmódban részesülnek.
nyilatkozta Maisie Tomlinson a Crustacean Compassion társigazgatója.
Korábban azt gondoltuk, hogy a rákok nem éreznek fájdalmat, egyre több bizonyíték utal azonban az ellenkezőjére. Az új tudományos eredmények olyan országokat, mint Ausztria, Új-Zéland, Norvégia és Svájc arra ösztönöztek, hogy betiltsák az élőfőzést.
A tilalmat támogató Brit Állatorvosi Szövetség (BVA) szerint egy évtizednyi meggyőző tudományos bizonyíték van arra vonatkozóan, hogy [az állatok] képesek fájdalmat érezni. Többek között a Journal of Experimental Biology című folyóiratban 2013-ban közzétett kutatás megállapította, hogy a parti rákok reagálnak az áramütésre, és aktívan elkerülik azt. Ugyanezen kutatócsoport korábbi kutatásai hasonló tendenciákat találtak a garnélarákok és a remeterákok esetében.
2018-ban vírusszerűen terjedt el egy videó, amelyen egy rák letépi a saját karmait, hogy megmeneküljön a főzés elől. A rák egy kínai étteremben szökött ki egy fazék forró húslevesből. A klipet rögzítő vendéglátós az incidenst követően úgy döntött, örökbe fogadja az állatot.
(fotó: pexels)