Az erdĹ‘irtás azt jelenti, hogy a fákat, növĂ©nyeket Ăşgy távolĂtják el, többnyire kivágással Ă©s Ă©getĂ©ssel, hogy nem gondoskodnak az adott erdĹ‘ ĂşjratelepĂtĂ©sĂ©rĹ‘l. Az erdĹ‘irtás nemcsak a növĂ©nyzet Ă©letterĂ©t számolja fel, de kihat a terĂĽlet ökoszisztĂ©májára is, ugyanis az Ă©lĹ‘hely megszűnĂ©sĂ©vel megbillen az adott terĂĽlet biodiverzitása. Ez pedig az adott terĂĽleten ökolĂłgiai katasztrĂłfához vezet(het).
Ugyanakkor ha felĂ©getik az erdĹ‘ket, egyszerre nagy mennyisĂ©gű szĂ©n-dioxid kerĂĽl a levegĹ‘be, ami fokozza az ĂĽvegházhatást, tehát az erdĹ‘irtás globálisan kihat a klĂmaváltozásra.
Az erdĹ‘irtás okai között szerepel a fakitermelĂ©s, a mezĹ‘gazdasági terjeszkedĂ©s (pl. állattenyĂ©sztĂ©s a tĂşlpörgetett hĂşsipar számára), az infrastrukturális fejlesztĂ©sek (pl. ĂştĂ©pĂtĂ©s), az urbanizáciĂł növekedĂ©se, valamint a bányászat Ă©s az olajipar is.
1990 Ăłta 178 milliĂł hektár erdĹ‘t számoltak fel világszerte. BiztatĂł tĂ©ny, hogy 2010 Ă©s 2020 között felĂ©re csökkent az erdĹ‘vesztesĂ©g mĂ©rtĂ©ke az azt megelĹ‘zĹ‘ Ă©vtizedhez kĂ©pest. Napjainkban a következĹ‘ országokban folyik a legnagyobb mĂ©rtĂ©kben erdĹ‘irtás: IndonĂ©zia, Thaiföld, Malajzia, BrazĂlia, Banglades, KĂna, SrĂ Lanka, Laosz, NigĂ©ria, LibĂ©ria, Guinea Ă©s Ghána.
Magyarország â…”-át rĂ©gen erdĹ‘k borĂtották. Teljesen termĂ©szetes állapotĂş (Ĺ‘s)erdĹ‘nk nincs. Napjainkban az erdĹ‘terĂĽlet nagysága az ország terĂĽletĂ©nek mindössze 20–21 százalĂ©ka, ebbĹ‘l a termĂ©szetközeli erdĹ‘ csupán 6–7 százalĂ©k. BiztatĂł azonban, hogy az erdĹ‘terĂĽletek nagysága hazánkban folyamatosan növekszik.