A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a híres vörös lista mellett hamarosan elindítja zöld listáját melyen a veszélyeztetett és kihalással fenyegetett fajok megőrzésének, talpra állításának helyzetét lehet majd nyomonkövetni.
A Conservation Biology című tudományos folyóiratban bemutatott lista 181 fajjal „indult”, melynek összeállításában több mint 200 kutató vett részt. Az újonnan kialakított keretrendszer 9 helyreállítási kategóriát határoz meg, valamint értékeli a múltbéli és a jelenlegi védelmi erőfeszítések rövid és hosszútávon várható hatását.
A listán feltüntetett egyik faj a kaliforniai kondor (borítóképünkön), mely évtizedek óta a kihalás szélén áll. A vörös listára először 1994-ben került fel, ahol közel 30 éve viseli a „Súlyosan veszélyeztetett” címkét. Ebből viszont vajmi keveset lehet megtudni arról, hogy mi történt az elmúlt időszakban, milyen erőfeszítések történetek a faj megőrzésére.
Például nem derül ki belőle, hogy a faj az újratelepítést célzó tenyésztési program nélkül valószínűleg már kihalt volna. Az új zöld listából ezt meg lehet majd tudni, ahogy azt is, hogy az erőfeszítések fenntartásával a faj helyzete stabilizálható.
(A zöld lista) árnyaltabb képet nyújt arról, hogy mi történik egy fajjal és olyan információkat szolgáltat, amelyek rendkívül fontosak a természetvédelmi tervezéshez valamit a múltbéli konzervációs törekvések hatásának felméréséhez és elismeréséhez.
–mondta Molly Grace, az Oxfordi Egyetem kutatója aki az IUCN zöld listájának fejlesztését irányította
Ahogy Grace mondja, a vörös lista egy csodálatos eszköz, de amikor többre próbáljuk használni, mint amire hivatott (hogy megmutassa a kihalási kockázatokat) akkor félrevezető válaszokat kaphatunk és nem tudjuk meg egy-egy faj teljes történetét.
Az IUCN zöld listája hivatalosan a Világszövetség szeptember eleji kongresszusával párhuzamosan indul majd el az online térben. (Mongabay)