A Budapest Design Week idei központi témája a körforgásos gazdaság, amire a „Tartsd körforgásban!” mottó jegyében igyekeznek ráirányítani a figyelmet a szervezők.
A témát számos program: saját készítésű kisfilmek, kis- és középvállalkozások nyílt napjai és workshopjai, online kiállítás és más események helyezik a fókuszba, elsősorban azokra a modellekre koncentrálva, amelyek jól illusztrálják, hogy a design milyen sokféle eszközzel járulhat hozzá a fenntarthatóbb jövő kialakulásához. -Áll a program ismertetőjében.
A rendezvénysorozat idén is két fő programtípusból épül fel: a saját fejlesztésű, valamint a külső partnerek által szervezett, a Budapest Design Week fesztiválhoz csatlakozó programokból.
A korábbi évekhez hasonlóan idén is a Budapest Design Week alkalmával adják át a Magyar Formatervezési Díjat és a Design Management Díjat. Emellett rendhagyó, online sorozat formában megrendezik a Nyitott Stúdiók programot is, ami a hazai designerek, designstúdiók műhelyébe enged betekintést. Idén Földi Petra és Botos Balázs műhelytitkait ismerhetik meg az érdeklődők. A Touch Me Not legújabb kollekciója a Prezent shopban mutatkozik be, de online műhelylátogatással is készülnek Bilau Dea és Sáhó András tervezők.
A koronavírus-járvány számos magyar tervezőt, céget késztetett egyedi megoldások létrehozására, melyeket videósorozat keretében mutatnak be a fesztiválon. Szintén kisfilmek mutatnak be olyan vállalkozásokat, kezdeményezéseket, melyek esetében stratégiai szerepet játszik a körforgásos gazdaság, a témát pedig egy egyedi, interaktív, online kiállításon is górcső alá veszik a szervezők. A Magyar Formatervezési Tanács gondozásában megjelenő Start Up Guide kiadvány, mely elsősorban kreatívipari mikro- és kisvállalkozások számára nyújt praktikus és a mindenkori gazdasági és jogi környezethez igazodó vállalkozásfejlesztési tanácsokat, és teljes terjedelmében ingyenesen hozzáférhető, online formában, webinárium formátumban mutatkozik be a Budapest Design Week-en.
Közéleti személyiségek, valamint a designszakma kiválóságai mesélnek kedvenc tárgyaikról a Budapest Design Week weboldalán, ahol egyébként számos friss hírt is találunk a design világából. A „Hova tovább?” kreatívipari iskolabörze keretében tucatnyi közép- és felsőoktatási intézmény nyitja meg virtuális kapuit az érdeklődők előtt.
A júniusban közzétett részvételi felhívásra jelentkezve mintegy száz külső partner: designvállalkozás, kulturális intézmény és más partner is lehetőséget kapott a bemutatkozásra – az általuk választott online vagy offline formában. A számos online kiállítás és kollekcióbemutató, workshopok, előadások, webinarok mellett több offline programra is sor kerül – a hagyományos kiállításoktól a kézműves programokig, melyekre a hatályos közegészségügyi előírások szerint várják az érdeklődőket a szervezők.
A Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) már második éve a fesztivál kiemelt szakmai partnere, mely együttműködés keretében a fővárosban és két vidéki helyszínen: Győrben és Veszprémben szakmai kerekasztal-beszélgetéseket, illetve podcastokat szervez, továbbá 360 Design Budapest néven fizikai és digitális platformot is indít. A kezdeményezés célja, hogy online és offline térben egyaránt kapcsolatot teremtsen a design képviselői és a potenciális célközönség között, aminek a jelenlegi megváltozott gazdasági helyzetben még nagyobb jelentősége van.
(Budapest Design Week)