A Nemzeti Agrárkamara (NAK) friss közleménye szerint sok kárt előzött meg idén az országos jégkármérséklő rendszer. A 2018-ra kiépített országos jégkármérséklő rendszer ez évi védekezési szezonja április 15-én kezdődött és szeptember 30-án zárult. Ezalatt a 169 nap alatt összesen 94 napon – azaz átlagosan heti négy napon – kellett bekapcsolni a talajgenerátorokat.
Az időjárás-manipulálását szolgáló párologtatók ezüst-jodid-szemcséket szórnak a felhőkbe, ahol ezeken a szemcséken a felhőkben lévő apró vízcseppek összeállnak. Ez felgyorsítja a jégkristályok képződésének sebességét, ennek eredményeként, sokkal több csapadék keletkezik, ám kisebb jégdarabokból álló szemcsékből. Az esetek jelentős részében a föld felé esve előbb megolvadnak, és eső formájában érnek le.
Országszerte összesen 986 darab talajgenerátorból álló jégkármérséklő szerkezetet használnak. A minimális mennyiségű ezüst-jodid nem árt a talajnak, a mérések szerint évtizedes távlatban sem változik meg számottevően a talajban vagy a talajvízben az ezüst természetes formában is meglevő, minimális koncentrációja.
(index.hu)