A mérgező „örök vegyi anyagok” aggasztó mértékben szennyezik a beltéri levegőt
A mérgező „örök vegyi anyagok” aggasztó mértékben szennyezik a beltéri levegőt

A PFAS, vagyis a per- és polifluoralkil anyagok egy körülbelül 9000 vegyületből álló osztály, amelyet a termékek víz-, folt- vagy hőállóvá tételére használnak. Mivel annyira hatékonyak, a vegyi anyagokat több tucat iparágban használják, és több ezer mindennapi fogyasztási termékben, például foltvédőkben, szőnyegekben és cipőkben találhatók. A textilgyártók vízálló ruházatot állítanak elő velük, és használják őket padlóviaszokban, tapadásmentes edényekben, élelmiszercsomagolásokban, kozmetikumokban, tűzoltóhabban és még sok másban.

A PFAS-okat „örök vegyi anyagoknak” is nevezik, mivel természetes úton nem bomlanak le. Felhalmozódnak az állatokban, beleértve az embereket is, és rákhoz, születési rendellenességekhez, májbetegségekhez, pajzsmirigybetegségekhez, csökkent immunitáshoz, hormonális zavarokhoz és egy sor más súlyos egészségügyi problémához kapcsolódnak.

Egy új az Environmental Science & Technology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a mérgező PFAS-vegyületek riasztó mértékben szennyezik a levegőt az otthonokban, osztálytermekben és üzletekben.

A Rhode Island-i Egyetem és a Green Science Policy Institute kutatói 20 helyszínen vizsgálták a beltéri levegőt, és 17 helyen mutatták ki az „örök vegyi anyagokat”. A levegőben szálló vegyületek feltehetően a PFAS-okkal kezelt termékekről, például szőnyegekről és ruhákról válnak le, és a porhoz kötődnek, vagy szabadon lebegnek a beltéri környezetben.

A szakértők korábban úgy vélték, hogy az élelmiszer és a víz a két fő útvonal, amelyen keresztül az emberek ki vannak téve a PFAS-oknak, de a tanulmány szerzői megjegyzik, hogy sok ember idejének 90%-át beltérben tölti, és az eredmények arra utalnak, hogy a vegyi anyagok belélegzése valószínűleg a harmadik jelentős expozíciós útvonalat jelenti.

A tanulmányban egy új PFAS-mérési technikát alkalmaztak a levegő ellenőrzésére. Különösen magas szintet találtak több óvodai osztályteremben, továbbá ellenőrizték egy kültéri ruházati bolt ellátó helyiségét, irodákat, több egyetemi tantermet, egyetemi laboratóriumot és egy liftet is.

Egy korábbi, 2017-es tanulmány összefüggést talált a levegőben és az emberi vérszérumban lévő PFAS-ok magas szintje között, az új tanulmány pedig olyan modellezést alkalmazott, amely szerint az óvodások valószínűleg több PFAS-nak vannak kitéve a belélegzéssel, mint a vegyületek lenyelésével.

A friss tanulmányban kimutatott PFAS-típusok is figyelemre méltóak. A legelterjedtebbek közé tartozott a 6:2 FTOH, egy olyan vegyület, amelyet padlóviaszokban, foltvédőkben és élelmiszercsomagolásokban használnak. Az ipar, a szövetségi ügynökségek és a független kutatók tudományos eredményei mostanra a 6:2 FTOH-t vesebetegségekkel, rákos megbetegedésekkel, idegrendszeri károsodással, fejlődési problémákkal, foltos fogakkal és autoimmun rendellenességekkel hozzák összefüggésbe, miközben a kutatók magasabb halálozási arányt is találtak a vegyi anyagoknak kitett fiatal állatok és emberi anyák körében.

Az új tanulmány a 8:2 FTOH magas szintjét is megállapította, egy olyan vegyülettípusét, amelyről az Egyesült Államokban a PFAS-gyártók azt állították, hogy kivonták a termelésből, mert annyira veszélyes. Jelenléte arra utal, hogy nem minden vállalat vonta ki fokozatosan a forgalomból, vagy pedig hogy olyan országokban gyártott termékekben található, ahol ezt a vegyi anyagot még nem vonták ki a forgalomból.

(Guardian)

(fotó: pixabay – keresi72)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon