Budapest elmúlt 1 évét foglalta össze Karácsony Gergely
Budapest elmúlt 1 évét foglalta össze Karácsony Gergely

Karácsony Gergely Facebook bejegyzésében foglalta össze a polgármesteni kinevezése óta eltelt 1 éveben elért eredményeket.

A bejegyzést egészében közöljük:

A meglévő zöldfelületek megőrzése és újak létrehozása – ezek is hozzájárulnak az élhető Budapesthez! Továbbra is kövesd első éves intézkedéseink bemutatását, amelyet minden nap közzéteszünk október 13-ig!

Óbudai-sziget megvédése: Kiálltunk az Óbudai-sziget közparkjának megvédéséért, egységben Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatával, és megállítottuk a zöldfelületpuszító terveket. Bekapcsolódtunk a hatásvizsgálati eljárásba, és részletes szakmai érvekkel igazoltuk, hogy miért tartjuk károsnak a beruházást. A kormány kihátrált a térség árvízvédelmét is veszélyeztető elképzelés mögül.

Római-parti közösségi tervezés: Maradnak a fák a Rómain! Közösségi tervezés indult a Római-part jövőképének megalkotására, amelynek nyomán a Római értékeinek megőrzése mellett kerülhet majd sor az árvízvédelem megerősítésére is.

Főtájépítészi státusz létrehozása: Fővárosi főtájépítészt kértünk fel, aki a főépítész mintájára Budapest zöldterületeinek megvédéséért és fejlesztéséért felelős. Nemcsak egy új pozíció jön létre, hanem munkája révén új szemlélet jelenik meg a fővárosi beruházások tervezése során.

Favédelem: 1 év alatt közel 1000 fát mentettünk meg a kivágástól. A balesetveszély miatt kivágott fák helyére mindig új fa kerül. Fahely megszüntetését csak kivételesen engedélyezzük, inkább a beruházásokat terveztetjük át a fák védelmében. Újonnan felállított Favédelmi csoportunk szakemberei új szemléletet hoztak a hivatali működésbe. Bevezettük a fakivágások előtti tájékoztatást, az érintett területeken lakossági bejárásokat szervezünk, és informáljuk a sajtót a veszélyes fák eltávolításának okairól.

Tabán szabadidőpark: A korábban tervezettnél kevesebb fakivágással, több új fa ültetésével, természetközelibb módon alakítottunk ki a Tabánban sport- és szabadidőparkot, amelynek tervezése során folyamatosan egyeztettünk a helyben élőkkel és civil szervezeteikkel.

Sportpark a Hajógyári-szigeten: Új sportparkot alakítottunk ki a Hajógyár-szigeten.

Sport- és szabadidőparkok Újbudán: Az Egyetemisták parkja korszerű sportpályákkal, közösségi térrel, ingyenes wifivel, zárt csomagmegőrző szekrényekkel is bővült, és megújítottuk a zöldfelületek is. Még az idén ősszel új sportpark nyílik Gazdagréten is.

Űrhajós játszótér a Tejút parkban: A csepeli Csillagtelepen fekvő Tejút parkban, a közterületek nevei által inspirált, különleges, űrhajós tematikájú játszóteret építettünk, amely mellett multifunkciós sportpálya is helyet kapott és megújításra került a park növényzete is.

Határ úti Kiserdő: Megvédtük a Határ úti Kiserdőt. Elértük, hogy az érintett önkormányzatok és a helyiek beleegyezése nélkül nem épülhet új út az erdőn keresztül a Galvani hídhoz kapcsolódóan.

Budapesti Nagyerdő: A kormánnyal való tárgyalás során elértük, hogy a „Budapesti Nagyerdő” koncepciónak megfelelően a Déli Városkapu Projekt területén megvalósuló zöldfelület nagysága kétszerese lesz az eredetileg tervezetthez képest.

Szabadidőpark Pünkösdfürdőn: A pünkösdfürdői gát mellett eddig parlagon heverő területet értékes, biodiverz zöldfelületté, szabadidős és sportparkká alakítjuk, a korábban tervezettnél környezetbarátabb és költséghatékonyabb módon. Első fázisként az idei őszi ültetési szezonban közel 100 fát, a projekt befejezésééig összesen 500 fát ültetünk el. A felszín alatt kicseréljük a Budapest ivóvízellátásának jelentős részét biztosító, leromlott állapotú ivóvíz gerincvezetéket.

Visszaerdősítések: Elkezdtük elpusztított erdők újratelepítését, a Hármashatár-hegyen elhagyott parkolók felszámolásával már elindult az erdő visszatelepítése. A „10 millió fa” és a myforest civil mozgalmaknak ültetési területeket ajánlottunk fel, ezeken elkezdődtek a fásításhoz szükséges előkészítő vizsgálatok.

BP Fatár: Elindítottuk a BP Fatár mobilos applikációt, amely a fővárosi kezelésű parkokat, fákat, játszótereket, ivókutakat, utcabútorokat listázza és egy bejelentő funkcióval lehetővé teszi a felhasználók számára a közvetlen kontaktust a fenntartók és kezelők felé. A BP Fatár második fázisban bővült a fővárosi természetvédelmi területekkel és Budapest nevezetes fáival. Tárgyalásokat kezdeményeztünk a kerületekkel a saját fakatasztereik fővárosi adatokkal történő egyesítésére.

Öntözőzsákok: Jobban gondoskodunk az újonnan ültetett fákról, hogy valóban kizöldülhessenek! Bevezetjük a facsemetéknél az öntözőzsák használatát, amely folyamatos csepegtetéssel adagolja a vizet. Ennek segítségével a nyári melegben is meg tudjuk óvni az új ültetésű fákat a kiszáradástól és takarékosabban bánunk a vízzel is.

Interaktív park térkép: A kijárási korlátozások idején a biztonságos sétálási, sportolási lehetőségek bővítésének érdekében egy interaktív térképet hoztunk létre, valamint videóajánlásokkal népszerűsítettük a kevésbé ismert, így zsúfoltságmentes fővárosi zöldfelületeket. A térképet egyetlen hétvége alatt 270 ezren töltötték le.

Ha kíváncsi vagy a továbbiakra, keresd fel az https://enbudapestem.hu/egyeve oldalt!

search icon