Az ENSZ a szerdai Természeti Katasztrófák Csökkentésének Világnapja alkalmából kiadott közleménye szerint az elmúlt 20 évben drámai mértékben megnőtt az olyan szélsőséges időjárási események száma, amelyek világszerte súlyos emberi és gazdasági károkat okoznak.
2000 és 2019 között a legtöbb természeti katasztrófát Kínában (577), az Egyesült Államokban (467), Indiában (321), a Fülöp-szigeteken (304) és Indonéziában (278) jegyezték fel. A 10 legsúlyosabban érintett ország közül 8 Ázsiában található. Világszerte mintegy 7348 jelentős katasztrófaeseményről számoltak be, melyek 1,23 millió életet követeltek. A szélsőséges történések összesen 4,2 milliárd embert érintettek, és 2,97 milliárd dolláros gazdasági veszteséget okoztak a két évtized alatt.
Leggyakoribbnak az áradások és a viharok számítottak a vizsgált időszakban. Az ENSZ szakértői úgy látják, hogy a következő évtizedben majd a hőhullámok jelentik a legsúlyosabb problémát, különösen a szegény országokban.
A koronavírus-járvány ráirányította a kormányok és a közvélemény figyelmét a kockázatokra. Látható, hogy noha a Covid-19 rossz, a klímavészhelyzet még rosszabb lehet.
– mondta az UNSDIR (az ENSZ katasztrófakockázat-csökkentési irodája) főtitkára, Mami Mizutori. Emellett a korai előrejelző rendszerek fejlesztésére szólította fel a nemzetközi közösséget.