309 hektárnyi erdővel bővült a Főkert applikációja
309 hektárnyi erdővel bővült a Főkert applikációja

A Főkert által fejlesztett, többszörösen díjnyertes BP Fatár applikáció mostantól a budapesti fák, parkok és természetvédelmi területek mellett már erdőket is tartalmaz.

Az applikáció bővítésére azért került sor, mert 2021 decemberében a Főkert munkája új feladatkörrel bővült. Immár 42 db, összesen 309,3 hektár alapterületű, fővárosi tulajdonú erdőterület kezelésével is foglalkozik a társaság.

A Főkert célja a Főváros szakmai irányelvei szerint elsősorban az ún. örökerdők létrehozása. Ezen dolgozik a társaság most megalakult, a Természetvédelmi Csoporttal szorosan együttműködő, ötfős Erdőkezelési Csoport. Munkájuk során szem előtt fogják tartani a minél természetesebb, őshonos fa- és cserjefajokból álló, hosszú távon önfenntartó erdőfoltok fenntartását, illetve a rossz állapotú erdők szakszerű kezelését.

Ahogy a Főkert közleménye fogalmaz, a BP Fatár alkalmazásra tekinthetünk úgy, mint Budapest folyamatosan bővülő, zöld vagyonleltárára, mely elősegíti a zöldfelületek megóvását, fenntartását és fejlesztését is. Ráadásul izgalmas felfedezéseket tartogat a használóinak is.

Az újonnan bekerült erdő adatok között minden terület pontos földrajzi elhelyezkedése és fényképes ismertetője megtalálható, ez utóbbi a FŐKERT honlapján is elérhető. Az egyes területek leírásaiból megismerhetjük azok jelenlegi állapotát, természeti értékeit, a veszélyeztető tényezőket és esetenként a felmérésekben feltárt rövid távú kezelési feladatokat is.

Ki gondolta volna, hogy a Fővárosban több mint 300 hektárnyi erdőterület van? Az önálló szakmai tevékenységét immár a Budapesti Közművek keretében folytató FŐKERT ambiciózus terve az, hogy a kerületi önkormányzatok bevonásával néhány éven belül feltérképezze Budapest teljes zöld közterületét. Ebben nagy előrelépést jelent a mostani fejlesztés is, amellyel az erdőterületek adatai is elérhetőek immár a BP Fatárból.

–mondta Mártha Imre, a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. vezérigazgatója

A BP Fatár mobil applikációból megtudható az előttünk álló fa adatain túl már sok esetben az értéke is. Egy fának persze elsősorban eszmei, érzelmi, környezetvédelmi értéke van. De létezik egy matematikai módszer arra is, hogy konkrét összeget rendeljünk egy-egy fához. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezzel nem a fa árát, hanem az értékét fejezik ki.

Mégis forintban adják meg, hogy például jogi viták rendezéséhez segítséget nyújtson, és esetleges károkozáskor behajthassák azt az elkövetőn. A faérték számításnak hivatalos képlete van. Ez figyelembe veszi a fafajt, életkorát, elhelyezkedését és a városképi értékét. Ez az érték lesz az alapja annak a számításnak, hogy egy adott fát hány faiskolai csemetével tud a Főkert pótolni, ha állapota miatt ki kell vágni, vagy komoly kárt szenved.

Az alkalmazás ingyenesen elérhető az Android és iOS készülékekre, ahogy az a Főkert oldalán online formában is.

search icon