A Tisztítsuk meg az országot! program két pályázati formáját jelentették ma be
A Tisztítsuk meg az országot! program két pályázati formáját jelentették ma be

Két meghatározó pályázati konstrukciót dolgoztak ki a Tisztítsuk meg az országot! illegális hulladék felszámolási projektben – mondta el mai sajtótájékoztatóján Boros Anita az ITM építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára. Az egyiket az önkormányzatok számára a Belügyminisztériumnál, a másikat a civil és a gazdálkodó szervezetek, valamint az egyházi jogi személyek számára az Innovációs és Technológiai Minisztériumnál (ITM) alkották meg.

A Tisztítsuk meg az országot! program idén megvalósuló első ütemének végrehajtására a kormány tizenhárom milliárd forintot biztosított, a központi koordinátor az ITM. A kísérleti szakasz 2020 júliusától őszig 12 helyszínen zajlott, az itteni tapasztalatok alapján az egész országban megkezdik a leginkább szennyezett területek megtisztítását. Elsődlegesen a közutak, vasutak, erdők, turistaútvonalak, folyópartok, valamint önkormányzati közterületek megtisztítását tűzték ki célul, melyben mindenkire számítanak.

A pályázati konstrukciókról az alábbiakat osztotta meg Boros:

  • A civil szervezetek pályázhatnak köztulajdonban álló, már megtisztított terület őrzésére, illetve a nagyobb területeken elszórtan fellelhető, nagygépi munkálatokat nem igénylő hulladéklerakatok felderítésére és felszámolására. 
  • A gazdálkodó szervezetek pályázhatnak a köztulajdonban álló, kezelésükben lévő területek megtisztítására.
  • Az egyházi jogi személyek pedig a kezelésükben vagy tulajdonukban álló területen található illegális hulladékok összegyűjtésére és elszállítására pályázhatnak.
  • Önálló pályázati célterületként nevesítették a rendkívüli helyzetek, kirívó hulladékmennyiség felszámolását, ebben az esetben pályázhat mindegyik pályázói kör. 
  • Az összes konstrukcióban a támogatás egyszeri és vissza nem térítendő. A finanszírozás a települési önkormányzatok rendkívüli pályázata esetében száz százalékos előfinanszírozásával történik. Minden más esetben előleg biztosítása mellett, a feladat elvégzése után egy vegyes finanszírozási konstrukciót dolgoztak ki.
  • A pályázatokat november első hetétől lehet majd benyújtani. A pályázatok elbírálása folyamatos lesz a rendelkezésre álló források kimerüléséig. 
  • Egyes állami közreműködő szervezetek a tizenhárom milliárdos keretből közvetlenül részesülnek. (pl. a nemzeti park igazgatóságok, az Országos Vízügyi Főigazgatóság)

(pestisracok.hu)

search icon