A szuperhatalmi babérokra törő ázsiai ország energiatermelésében idén várhatóan megelőzik a fosszilis erőforrásokat az atomenergiával kiegészült megújulók az ország villamosenergia tanácsának (CEC) előrejelzése szerint.
A világ legnagyobb szĂ©n-dioxid-kibocsátĂłjának számĂtĂł ország 180 gigawattnyi Ăşj, nem fosszilis alapĂş kapacitást fog 2022 folyamán ĂĽzembe állĂtani, amivel a teljes kibocsátásmentes kapacitása 1 300 gigawattra nĹ‘. Ă–sszehasonlĂtáskĂ©pp a Paksi AtomerĹ‘mű kimenĹ‘ teljesĂtmĂ©nye nem Ă©ri el a 2 gigawattot.
A CEC korábbi közlemĂ©nye szerint egyĂ©bkĂ©nt KĂna teljes szĂ©n-dioxid-kibocsátásának 41%-át az energiatermelĂ©s teszik ki.
A CEC szerint az Ă©v vĂ©gĂ©re az össze beĂ©pĂtett villamosenergia-kapacitás elĂ©rheti a 2 600 gigawattot, melybĹ‘l 1 140 gigawattot tesz majd ki a szĂ©ntĂĽzelĂ©sű erĹ‘művek kapacitása. Az ország ĂgĂ©rete szerint az Ă©vtized vĂ©gĂ©re korlátozni fogja a szĂ©n-dioxid-kibocsátását, illetve 1200 GW-ra emeli a teljes nap- Ă©s szĂ©lenergia kapacitását.
Az elĹ‘rejelzĂ©sek szerint idĂ©n KĂnában 5-6%-kal nĹ‘het az áramfogyasztás, persze ez fĂĽgg attĂłl is, hogy a tervezett termelĂ©s meg tud-e valĂłsulni. A Reuters szerint tavaly a kĂnai tartományok jelentĹ‘s rĂ©sze kĂĽzdött idĹ‘rĹ‘l–idĹ‘re áramhiánytĂłl, amit elsĹ‘sorban a vártnál alacsonyabb vĂzenergia-termelĂ©s Ă©s a szĂ©nellátás akadozása okozott.