Az ENSZ-Habitat, az ENSZ városi élettel, fenntarthatósággal foglalkozó ügynöksége által közzétett legfrissebb World Cities Report 2020 című jelentés szerint, a városoknak kritikus fontosságú szerepük lesz a COVID-19 világjárványból és az évtizedek óta a legrosszabb recesszióból való felépülésben.
A tegnap, a Városok Világnapja alkalmából megjelent jelentés bemutatja a fenntartható urbanizáció értékét, és hozzájárulási lehetőségeit a válság utáni újjáépítésre irányuló globális erőfeszítésekhez.
A Habitat elnöke, Maimunah Mohd Sharif szerint
A World Cities Report 2020 meggyőzően megerősíti, hogy a jól megtervezett, irányított és finanszírozott városok gazdasági, társadalmi, környezeti és egyéb nem számszerűsíthető értéket teremtenek, amely nagymértékben javíthatja az ott élők életminőségét.
A jelentés szerint a városok transzformatív változások hajtóerői lehetnek társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi szinten. Globálisan ugyanis az emberek mintegy 55 százaléka él városi területeken, és ez a szám 2050-re várhatóan közel 70 százalékra emelkedik az ENSZ szerint. Városokat tekinthetjük a COVID-19 világjárvány epicentrumának, hisz az esetek 95 százaléka városi területeket érint.
A WCR-ben arról is írnak, hogy a városok több nem számszerűsíthető értékteremtő potenciállal is rendelkeznek:
- Gazdasági értéket teremtenek, ha hatékonyan működnek, például olyan közlekedési lehetőségek biztosításával, amelyek csökkentik a forgalmi torlódásokat és lerövidítik az utazási időt, ezáltal lehetővé téve a termelékenyebb foglalkoztatást.
- Környezeti értéket teremtenek a sétálható városközpontokkal rendelkező kompakt városok esetében, ami karbonlábnyom csökkenéséhez vezethet.
- A jól átgondolt városi szabályozások csökkenthetik a társadalmi egyenlőtlenségeket. Erre két szuper példa az alacsony jövedelmű lakosok lakhatásának biztosítása, vagy a marginalizált csoportok, például a migránsok és az LMBTQ+ egyének (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és queer) számára történő biztonságos terek létrehozása.
- Amikor a városok jól megtervezettek és irányítottak, eszmei értékeket teremtenek azáltal, hogy a polgári büszkeséget plántálnak és a kulturális hagyományok központjaiként szolgálhatnak.
A jelentés arra szólítja fel a kormányokat, hogy hozzanak létre olyan környezetet, amely képessé teszi a helyi hatóságokat a bevételek növelésére, a földhasználat szabályozására, a városi növekedés megtervezésére, a városi terjeszkedés korlátozására és a túlzsúfolt lakások enyhítésére.
fotó: World Cities Report sajtóanyag – Bangladesh, Dhaka, BRAC, Duaripara community, ©UN-Habitat-Kirsten Milhahn