Az Amazonas brazíliai részének pusztítása már zsinórban a második hónapban ér el rekordot a kormányzat tegnap nyilvánosságra hozott előzetes adatai szerint. Mindez épp akkor, amikor egy friss tudományos megállapítás szerint a Föld tüdejének is nevezett esőerdő épp fordulóponthoz érkezett.
Ahogy a napokban megjelent tanulmány alapján írtuk, az Amazonas közeledik ahhoz a fordulóponthoz, amely után az esőerdő jellege elveszne, mindez pedig mélyreható változásokat hozna a globális éghajlatra és a biológiai sokféleségre nézve.
Ehhez képest az INPE brazil űrkutatási ügynökség által közzétett friss adatok szerint februárban 199 négyzetkilométernyi területen irtották ki az erdőt, ami az előző év azonos időszakához képest 62%-os növekedést jelent. Sőt az adatsorok 2015-ös kezdete óta ez a legmagasabb februári szám.
Összehasonlításképp, ez majdnem 30 négyzetkilométerrel több, mint a 132 ezer lakosú Győr területe.
Ha az év első két hónapját együttesen számoljuk, akkor 629 négyzetkilométert kapunk, ami nagyjából Chicago méretével azonos terület.
Az erdőirtás igazán Jair Bolsonaro 2019-es hivatalba lépése után ugrott meg. A sokat bírált elnök jelentősen gyengítette a környezetvédelmi apparátust, és védett területeket engedett át mezőgazdasági és bányászati célú tevékenységekre.
Bár a Környezetvédelmi Minisztérium közleménye szerint a szövetségi kormány idén hathatósabban fog fellépni a környezeti bűncselekmények ellen, a szakértők egy része azt várja, hogy az erdőirtás mértéke az év hátralévő részében tovább növekszik majd. Októberben ugyanis választásokat tartanak Brazíliában, a legutóbbi három választási évben pedig az erdőirtások kiugróan magasak voltak. (Reuters)