A héten az északi Emilia-Romagna és Lombardia tartományokban több éjszaka is mínusz 5–7°C-ig hűlt le a levegő, így a a kajszi- és őszibarack-ültetvényekben óriási károk keletkeztek.
Sajnos a magyar gazdák számára sem ismeretlenek a tavaszi fagykárok, de emlékezhetünk még a tavalyi évre, amikor az április eleji hideghullám Franciaországban több százezer hektáron okozott károkat. Az akkor eseményt a 21. század elejének legsúlyosabb mezőgazdasági katasztrófájának nevezte a francia agrárminisztérium.
Sajnos a tavaszi fagyok jelenségében is komoly szerepet játszik a klímaváltozás, a kutatók becslése szerint eddig emiatt 20-120%-al nőtt a súlyos fagykárok valószínűsége. Épp ilyen fagykár csapott most le Olaszországra is, melyről a fruitweb.hu cikke számolt be.
Aki csak tehette, beüzemelte a fagyvédelmi gépeket, és bár igen korai bármi biztosat mondani, már most látszik, hogy károsodtak a nektarin-, kajszi- és őszibarackfák rügyei és nemrég szirmot bontó virágai.
–írják a cikkben
A legnagyobb kártétel egyébként ott történt, ahol a korábbi meleg hatására már kipattantak a rügyek, vagy esetleg már a virágok is kinyíltak. A Pó-folyó menti Mantovában például már most 30-40%-os termésveszteséggel kell számolni. A helyzet azonban Ferrara feletti Occhiobello környékén a legsúlyosabb, itt két méteres magasságig a virágok 100%-át borotválta le a fagy.