A rendkívül szennyező hagyományos gyémántbányászat, és az erőforrásigényes, drága laboratóriumi gyémánt előállítás alternatíváját jelenheti egy új technológia.
Dale Vince, brit üzletember és környezetvédő cége, az Ecotricity olyan eljárást fejlesztett ki, mely kizárólag megújuló energiaforrásokra támaszkodva a levegőből származó szén-dioxidból állít elő gyémántot.
A folyamathoz használt vizet a csapadékból biztosítják, a folyamat pedig teljes egészében karbonsemleges, szemben a hagyományos gyémántbányászat okozta környezeti és társadalmi károkkal.
A cég jelenleg havi 200 karátnyi gyémántot képes előállítani, ezt viszont a mesterségek gyémántok iránti kereslet növekedése miatt rövidesen 1000 karátra emelhetik.
Hogy ezt a mennyiséget kontextusba helyezzük, tudnunk kell, hogy 1 karát 200 mg-ot jelent. Ahhoz, hogy a hagyományos bányászattal egy karátot kitermeljenek átlagosan 1000 tonna földet mozgatnak meg, 3890 liter vizet használnak fel és mindeközben 108 kg szén-dioxiddal szennyezik a levegőt.