Egyes környezetvédelmi csoportok értesülése szerint Kathy Hochul, New York kormányzója a költségvetési tervéhez kapcsolódóan javaslatot tesz majd a földgáz és más fosszilis tüzelőanyagok betiltására az új épületek estében. Ha ez megvalósul, New York lehet az első állam, amely ezt meglépi.
Hochul januári évértékelő beszédében kötelezettséget vállalt arra, hogy „legkésőbb 2027-ig nulla lesz a helyszíni üvegházhatású gázkibocsátás az új építkezéseknél”, ez pedig vélhetően előrevetítette a mostani tervet is. A tervezettel az állam követné azokat az amerikai városokat –köztük magát New Yorkot is– ahol már megvalósult a fosszilisekre vonatkozó tilalom.
Bár a tervezett törvény rövid távon alig fogja csökkenteni az állam szén-dioxid-kibocsátását, de hosszabb távon fontos előrelépés lehet. Főként azzal kiegészülve, hogy az állam 2019-es klímatörvénye előírja, hogy 2040-ig minden energiatermelésnek tiszta forrásokból kell származnia.
Az azonnali eredményeknek azonban gátat szabhat, hogy a régi épületeket nem érintené a törvény, ezek nagy része viszont a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével előállított villamos energiát használ.
Ahogy a Reuters cikke írja, a koronavírus-válság utáni kilábalás az állam gázfelhasználását is megemelte, igaz a korábbi rekordév 2018-tól még elmaradnak a számok. A növekedés egyébként az ipari fogyasztók és az áramtermelők emelkedő igényei miatt következett be, a lakossági és kereskedelmi fogyasztás évek óta egyre alacsonyabb.