A Google anyacége, az Alphabet, új kezdeményezése a Mineral projekt a gazdálkodók munkáját is megkönnyítené, és a fenntarthatóságot is erősítené.
A projekt célja olyan technológiák és robotok kifejlesztése, amelyek képesek korszerűsíteni és hatékonyabbá tenni napjaink mezőgazdaságának működését. Egy úgynevezett „moonshot” kezdeményezésről van szó, amely a fenntartható élelmiszer-előállításra és a nagyüzemi gazdálkodásra összpontosít.
A Google saját definíciója szerint így jellemzi moonshot projektjeit:
- Egy jelentős probléma megoldását tűzi ki célul.
- Radikális megoldási javaslattal áll elő
- Technológiai áttörést kíván meg a kivitelezése
A probléma melyben segíteni szeretne a projekt:
A mezőgazdaságnak választ kell adni arra, hogy a Föld lakosságának növekedése miatt a következő 50 évben több táplálékot kell előállítanunk, mint az ezt megelőző 10.000 évben. Mindezt akkor, amikor a klímaváltozás és az extenzív mezőgazdaság hatására termőföldjeink jelentősen veszítettek termékenységükből.
Az alacsony károsanyag-kibocsátású, napelemekkel felszerelt, elektromos meghajtású homokfutó várhatóan többféle formában és méretben lesz elérhető, hogy különböző terepeken is használható legyen.
A kamerákkal és szenzorrendszerrel felszerelt szerkezet részletes adatokat gyűjtene a különféle szántóföldi növényekről. Az önjáró kocsi az egyes növények azonosítása és vizsgálata után, a talaj- és időjárási adatok, valamint a műholdakon keresztül kapott információk révén képes lenne mintázatok azonosítására a növények fejlődésében és azok környezetében.
Ennek segítségével a gazdálkodók rendkívül részletes adatsorhoz juthatnának hozzá a terményeikről. A mesterséges intelligencia segítségével pedig látható lenne, milyen erőfeszítésekre van szükség ahhoz, hogy hatékonyabb legyen a gazdálkodás az adott területen.
Ahogyan arra a Mineral weboldalán is felhívják a figyelmet, a klímaváltozás miatt a mezőgazdasági termelékenység is csökkent. A fejlesztők fő célja egy olyan robot megalkotása, amely kifejezetten növényspecifikus adatokat szolgáltathat a termelőknek.
A minél komplexebb adatgyűjtésnek és elemzésnek köszönhetően nem szükséges a teljes szántóföld permetezése, a munkálat elegendő csak bizonyos területeken vagy meghatározott növények esetében. Ezzel csökkenthetők egyrészt a kapcsolódó költségek, másrészt pedig a vegyszerek használatával járó káros környezeti hatások.
A bejelentés alapján úgy tűnik, hogy a projekt még kezdetleges fázisban van. Egyelőre annyi tudható, hogy a Mineral csapata megoldásokat keres a fenti problémákra az elkövetkező években.
(Greendex/IoT Zóna)