Hazánkban a háztartásokban használt sütőolaj csupán 5%-a kerül újrahasznosításra, pedig az olaj az egyik legártalmasabb hulladék, egy cseppje 1000 liter vizet képes beszennyezni. Tudatossággal ezen is változtathatunk, hiszen több gyűjtőállomás van a közelünkben, mint gondolnánk.
Sajnos az otthonainkban keletkező fáradtolajat legtöbbször a lefolyóba vagy a kukába öntjük. Az olaj a csatornába kerülve nem keveredik a vízzel, és idővel valahol a csőrendszerben dugulást okoz. Ha bekerül a természetes vizekbe, drasztikusan csökkenti az oxigénszintet, és felborítja a vizek természetes egyensúlyát.
Az élővízbe jutva a felszínen úszik, ezzel meggátolja az oxigén bejutását. Mivel csökkenti a vizek oxigén tartalmát, felborítja a vizek természetes egyensúlyát és pusztulást okoz a vízi élővilágban. A talajba kerülve gátolja annak légáteresztő képességét, illetve záróréteget képezve megakadályozza a víz feljebbjutását, ezáltal károsítja a talajflórát. Ha pedig a kukába öntjük, akkor a kommunális hulladékba kerülve nehezen lebontható anyagként jelenik meg.
Melegkonyhát üzemeltető cégeknek törvény szabta kötelességük gondoskodni az ott felgyülemlő zsiradékról, azt gyűjteni és megfelelő engedéllyel rendelkező cégnek kezelésre átadni. Bár a háztartásban keletkező olaj elszállítására törvény nem kötelezi az embert, de szerencsére van lehetőségünk az elhasználódott olaj leadására, mivel több cég bekapcsolódott a gyűjtésbe. A MOL Nyrt élen jár ebben, hiszen országszerte 65 töltőállomáson adhatjuk le a nemkívánatos olajat, ezeknek a listáját itt találjuk.
A benzinkutakon túl minden megyeszékhelyen, Budapesten pedig 17 olyan hulladékudvar található ahol a helyi lakosok könnyedén beadhatják a sütőolajat. Harmadik megoldásként akár társasházunkba is igényelhetünk közös gyűjtőpontot, melyet a Biofilter Zrt. ingyen ürít, ennek igényléséről bővebben itt olvashat.
A begyűjtött anyag zárt rendszerben kerül feldolgozásra, és a tisztított növényi olaj 90%-a a biodízel iparágban hasznosul újra: a gázolaj biokomponensét alkotja. A maradék 10%-ot az olajban lévő szennyeződések, mint például a leesett prézli darabok képezik, de ez sem vész kárba, mivel ezt biogázüzemekbe szállítják, és ott fűtőanyagként hő és elektromos áramként hasznosul.
Kiemelt kép forrása: Cassiano Barletta, Unsplash