A legfrissebb számok azt mutatják, hogy a nyersanyagárak 2021 első hónapjaiban exponenciálisan megugrottak a 2020-as átlaghoz képest. Az LME és a West Metall adatai szerint a réz ára 66 százalékkal, az ezüsté 22 százalékkal, az alumíniumé pedig 62 százalékkal emelkedett. Ezen kívül a síküveg ára 50 százalékkal, a gyantáké pedig 18 százalékkal kerül többe – állítja az IHS Markit. A nyersanyagok átfutási ideje is megduplázódott, sőt néha meg is háromszorozódott a tavalyi évhez képest, és egyes kritikus elektronikai alapanyagok esetében átlagosan 20-24 hétre emelkedett.
Az egész iparág ellátási lánca hatalmas nyomás alatt áll, mivel a konténerek hiánya és rossz elhelyezkedése nagy fokú bizonytalanságot okoz a tengeri áruszállításban. Ezeket a problémákat tovább fokozta, hogy a Szuezi-csatornában zátonyra futott egy konténerhajó. A megoldás hónapokat vett igénybe, és nemcsak az elektromos iparágat, hanem az egész gazdaságot is károsan érintette.
Bíztató gazdasági eredmények az Egyesült Királyságban
A koronavírus miatti lezárások enyhítésével az Egyesült Királyságban gyors piaci fellendülés tapasztalható, és az ország gazdasága az eredetileg jósoltnál gyorsabban állt talpra. Az EY ITEM Club, a vezető brit gazdasági előrejelző csoport nemrégiben a szigetország 2021-re várt gazdasági növekedését 6,8 százalékra prognosztizálta, amely jelentős javulás az előző év januárjában jósolt 5 százalékhoz képest. Az Egyesült Királyság gazdasága várhatóan már ezekben a hetekben visszatér a 2019 negyedik negyedévi szintre – három hónappal korábban, mint ahogyan azt korábban prognosztizálták. A szigetország gazdasági fejlődése az egész kontinensre – így Magyarországra is – kihat, így a fellendülés bizalomra ad okot a kelet-európai térség gazdasági helyzetét illetően.
Az elkövetkező két évben tisztességes növekedés várható, és a költségvetésében bejelentett beruházásösztönző intézkedések hatására a brit vállalkozások egyre magabiztosabban terveznek. Ez a gyors kilábalás a legfontosabb nyersanyagok és alapanyagok iránti kereslet ugrásszerű növekedéséhez vezetett, ami pedig jelentős inflációs nyomást eredményez. Sajnos ezzel egy időben egyes nyersanyagok és alkatrészek, például az ipari minőségű réz és a mikrochipek, valamint a konténerek és a szállítóhajókon rendelkezésre álló helyek hiánya továbbra is tapasztalható.
Ez különösen rosszul érintette az elektromos ipart, amely az infláció, a megnövekedett fogyasztói kereslet és a nyersanyaghiány miatt hatalmas nyomás alá került. A nyersanyaghiány, az ellátási lánc zavarai és a vártnál erősebb piaci fellendülés a covid után együttesen teljes káoszt okozott az egész villamosenergia-iparágban.
– mondta Siobahn Meikle, az Eaton Egyesült Királyságért és Észak-Írországért felelős ügyvezető igazgatója.
A működés folyamatosságának biztosítása
Hiányok ide vagy oda, a gyárak működésének és a vevői igények időben történő kiszolgálásának továbbra is előnyt kell élveznie. A vállalatok többek között úgy tudják leküzdeni ezeket az akadályokat, hogy további Value Engineering projekteket vezetnek be, annak megvizsgálására, hogy melyik nyersanyagot mivel tudják kiváltani: például a rezet alumíniummal, amennyiben a specifikáció ezt lehetővé teszi.
Az alkalmazkodás másik lehetősége az új logisztikai megoldások keresése, például a vasúti árufuvarozás. A légi árufuvarozás lehetősége jelenleg korlátozott, mivel a világjárvány miatt a csomagszállításra is használt személyszállító járatok csak korlátozottan állnak rendelkezésre. A vállalatok az azonnali piacon is beszerezhetnek anyagokat, bár ez valószínűleg a kínálat fenntartására szolgáló végső megoldásnak tekinthető, hiszen az azonnali piac árai általában jelentősen magasabbak a szokásosnál.
Változó környezet
Az ellátási gondok elkerülhetetlenül áremelkedést eredményeznek, tekintettel nemcsak az anyaghiányra, hanem a környezet változékonyságára is. Az áremelkedés a világ minden országát érinti. A kereslet és kínálat törvényei szerint az áraknak valamennyi iparágban tükrözniük szükséges a kulcsfontosságú nyersanyagok és alapanyagok iránti globális keresletnövekedést, az ipari minőségű réztől a mikrochipeken át a gyantákig tapasztalható nyersanyaghiányokat és logisztikai problémákat.A vállalatok természetesen mind arra törekednek, hogy a növekvő árak ellenére is biztosítsák a vásárlói igények kielégítését.
Az ügyfelek szerepe az ellátási lánc akadályainak leküzdésében
Anélkül, hogy észrevennék, az ügyfelek fontos szerepet játszanak a világjárvány jelentette akadályok leküzdésében. Ők azzal segíthetnek a gyártóknak hatékonyabb anyag- és gyártástervezésben, ha hosszú távon előrejelzik az igényeiket. Ez különösen fontos, hiszen az alapanyagipar az allokáció (a megtermelt mennyiségek elosztása a vevők között) felé halad, mivel ők (az alapanyaggyártók) többet tudnak eladni, mint amennyit képesek előállítani. Ez azt jelenti, hogy a vállalatok csak az előrejelzés alapján tudnak anyagokat beszerezni. Az előrejelzett mennyiségeken felüli tételek nem állnak rendelkezésre, vagy az azonnali piacon kell megvásárolni azokat, ami általában nem költséghatékony, és további áremelkedést eredményezhet.
Összességében az elektromos iparágnak fel kell készülnie a rugalmas megoldásokra. Nem valószínű, hogy az árak visszatérnének a járvány előtti szintre. A villamossági vállalatoknak egyértelműen kell kommunikálniuk ügyfeleikkel, és szorosan együtt kell működniük annak érdekében, hogy biztosítsák az igényeiknek megfelelő ellátást.
– összegezte Siobahn Meikle.
Forrás: Eaton sajtóközlemény