Tanyasi trĂ©fĂĄk – 1. rĂ©sz
Tanyasi trĂ©fĂĄk – 1. rĂ©sz

AmiĂłta az eszemet tudom, bolondultam az ĂĄllatokĂ©rt, legfƑkĂ©ppen a lovakĂ©rt Ă©s a kutyĂĄkĂ©rt. BudĂĄn, zöldövezetben nƑttem fel, ezĂ©rt sosem tartottam magam kifejezetten vĂĄrosi embernek. A vidĂ©ki Ă©let örömeinek halvĂĄny szeletĂ©t azonban mĂ©gis csupĂĄn balatoni nyaralĂłnkban Ă©lhettem ĂĄt. Ott ugyanis nagyszĂŒleim nyaranta szorgalmasan ĂŒltetgettĂ©k a zöldsĂ©geket, szedtĂ©k a gyĂŒmölcsöt, fƑztĂ©k a lekvĂĄrt, befƑttet, szörpöt, Ă©s termĂ©szetesen a pĂĄlinkĂĄt is. A vetemĂ©nyesben volt egy sajĂĄt kis ĂĄgyĂĄsom, amelybe azt ĂŒltettem, amit akartam.

A kezdetek

A lovakhoz valĂł csillapĂ­thatatlan vonzĂłdĂĄsom rĂ©vĂ©n kilenc Ă©ves koromban elkezdtem hobbi szinten lovagolni, majd egy hosszabb tinĂ©dzser kori szĂŒnet utĂĄn 24 Ă©vesen vĂ©gre sajĂĄt lovam lett. AzutĂĄn pedig mĂ©g egy, Ă©s mĂ©g egy. Minden ĂĄlmom egy olyan sajĂĄt terĂŒlet volt, ahovĂĄ hazavihetem a kis mĂ©nesemet, Ă©s velĂŒk Ă©lhetek, Ă©n gondoskodhatok rĂłluk.

Ez az ĂĄlmom 2007-ben valĂłsult meg, egy közel 6000 nm nagysĂĄgĂș, teljesen ĂŒres – illetve akkor mĂ©g kukoricĂĄval Ă©s egyebekkel beĂŒltetett – zĂĄrtkerti terĂŒleten, a fƑvĂĄros tĂĄgabb agglomerĂĄciĂłjĂĄban. Ide pedig 2010-re takaros kis tanya-szerƱsĂ©get Ă©pĂ­tettĂŒnk.
HozzĂĄ kell tennem, hogy haladĂł szemlĂ©letƱ mĂ©rnök Ă©desapĂĄm ötleteinek köszönhetƑen mĂĄr akkor napkollektort, biolĂłgiai szennyvĂ­ztisztĂ­tĂłt Ă©s kĂ©sƑbb hƑszivattyĂșs fƱtĂ©st telepĂ­tettĂŒnk, Ă­gy a környezettudatossĂĄg akaratlanul is mĂĄr akkor az Ă©letem rĂ©sze lett.

A kezdetek, avagy kukorica a leendƑ tanya helyĂ©n

A lovak

Az elsƑ „fejezet” szĂĄz szĂĄzalĂ©kosan a lovakrĂłl szĂłlt. SzerencsĂ©re nem voltam mĂĄr teljesen kezdƑ, hiszen a bĂ©rtartĂĄsban eltöltött lovasĂ©vek alatt rengeteget tanultam a lovak tartĂĄstechnolĂłgiĂĄjĂĄrĂłl, egĂ©szsĂ©grƑl–betegsĂ©grƑl, illetve szinte minden szabadidƑmet a lovaimmal töltöttem, rengetegszer a sajĂĄt kezemmel trĂĄgyĂĄztam, etettem, itattam Ƒket.
Amikor hazahoztam a minimĂ©nest, minden az Ƒ kĂ©nyelmĂŒket szolgĂĄlta. PĂ©ldĂĄul hogy „szegĂ©ny” lovaknak minĂ©l nagyobb helyĂŒk legyen rohangĂĄlni, a terĂŒlet hangsĂșlyosabb rĂ©szĂ©t Ƒk kaptĂĄk meg. Nos, mĂĄr az elsƑ Ă©vben rĂĄjöttem, hogy a lovaknak eszĂŒk ĂĄgĂĄban sincs kihasznĂĄlni a tĂĄgas teret, viszont miutĂĄn – elĂ©g hamar – vĂ©geznek a fĂŒves rĂ©sz lecsipegetĂ©sĂ©vel, a napjuk 99 szĂĄzalĂ©kĂĄban a szĂ©nĂĄnĂĄl tömik a hasukat, vagy a fedett beĂĄllĂłban bambulnak. CserĂ©be viszont gyönyörƱen összetapossĂĄk Ă©s sĂĄrtengerrĂ© vĂĄltoztatjĂĄk az Ășgynevezett „legelƑt”, ahogy lehullik kĂ©t csepp esƑ. KonklĂșziĂł: a lovaknak fejenkĂ©nt körĂŒlbelĂŒl egy hektĂĄr jĂł minƑsĂ©gƱ legelƑre lenne szĂŒksĂ©gĂŒk, ha viszont nincs ilyenĂŒnk, akkor a legcĂ©lszerƱbb egy közepes mĂ©retƱ karĂĄmban tartani Ƒket, a fĂŒves rĂ©szre pedig csak akkor, illetve – ha lehet – csak szakaszosan engedni rĂĄ az ĂĄllatokat, ha a növĂ©nyzet megfelelƑ mĂ©retƱ, Ă©s a talaj szĂĄraz.

Furioso kanca az Ășjonnan Ă©pĂŒlt beĂĄllĂłban

Mik a lótartás elƑnyei?

TermĂ©szetesen maga a lĂł. A lĂł rendben tartja az ember lelkivilĂĄgĂĄt (kivĂ©ve persze az ĂĄllatorvosi szĂĄmlĂĄkat, de ez egy mĂĄsik törtĂ©net). EzenkĂ­vĂŒl persze ott van a testet is karbantartĂł „tanya-fitness”, vagyis a szĂ©nabĂĄlĂĄk görgetĂ©se, a napi trĂĄgyĂĄzĂĄs, az abrakos vödrök cipelĂ©se, tĂ©len pedig az elfagyott (fagy)csapok miatt a vĂ­zhordĂĄs.
Ezeken kĂ­vĂŒl a lĂł vĂ©gtermĂ©ke rendkĂ­vĂŒl Ă©rtĂ©kes. SajĂĄt tapasztalatom, hogy az Ă©vek alatt gyƱjtött trĂĄgya nagyszerƱ minƑsĂ©gƱ humusszĂĄ Ă©rett össze, Ă©s bĂĄr lovaim mĂĄr sajnos egy ideje nincsenek, az ĂĄltaluk termelt anyagot a mai napig hasznosĂ­tom pĂ©ldĂĄul a fƱszerspirĂĄlomban vagy a virĂĄglĂĄdĂĄimban.

Hogyan lett legelƑm?

Aki most vĂĄgna bele akĂĄr lĂł, akĂĄr mĂĄs növĂ©nyevƑ ĂĄllat tartĂĄsĂĄba, amely szĂĄmĂĄra legelƑt tervezne, annak talĂĄn hasznos lehet az Ă©n tapasztalatom.
MiutĂĄn a lovaim secperc alatt kitapostĂĄk az eredetileg burjĂĄnzĂł, ki tudja, milyen fĂŒves, tarackos növĂ©nyzetet, egy ismerƑs tanĂĄcsĂĄra elmentem egy vetƑmagĂŒzembe, Ă©s ott a telkemen lĂ©vƑ talajhoz a cĂ©lomnak megfelelƑ legelƑ-magkeverĂ©ket vĂĄsĂĄroltam. A telkem többi rĂ©szĂ©re pedig „kaszĂĄló” tĂ­pusĂș keverĂ©ket vetettem. Ez szintĂ©n roppantul jĂł döntĂ©snek bizonyult, mert jelenleg öt agĂĄr futkĂĄrozik rajta nap, mint nap, Ă©s tökĂ©letesen bĂ­rja a kikĂ©pzĂ©st.
MĂ©g egy Ă©rdekessĂ©g: a legelƑm azĂłta is folyamatosan alakul. MĂĄr nem az eredeti fƱfĂ©lĂ©k borĂ­tjĂĄk, hanem attĂłl fĂŒggƑen, milyen ĂĄllat legeli – most Ă©ppen kecske Ă©s birka –, Ășjabb Ă©s Ășjabb növĂ©nyek jelennek meg rajta.

A karĂĄm Ă©s a fĂŒves terĂŒlet

Egyéb ållatok

ElsƑre nem terveztem bƑvĂ­teni az ĂĄllatĂĄllomĂĄnyt, tökĂ©letesen elĂ©g volt nekem a lovak Ă©s kutyĂĄk kombinĂĄciĂłja, mĂ©gis Ășgy gondolom, hogy Ă©rdemes azt is szĂĄmĂ­tĂĄsba vĂ©ve tervezni a mellĂ©kĂ©pĂŒleteket, karĂĄmokat Ă©s egyĂ©b terĂŒleteket, hogy az ember nem tudhatja, mikor Ă©s mivel bƑvĂŒl, vĂĄltozik a tanya Ă©lƑlĂ©ny-összetĂ©tele.
A kecsketartĂĄs gondolata igazĂĄbĂłl elĂ©g hamar szöget ĂŒtött a fejemben. A kiköltözĂ©s utĂĄn viszont 12 Ă©v telt el, mire hazahoztam az elsƑ kecskĂ©met. ErrƑl kĂ©sƑbb Ă­rok.

Furioso csikĂł

GyĂŒmölcsök Ă©s zöldsĂ©gek

 A telken eredetileg jĂł pĂĄr tƑke igen öreg szƑlƑ Ă©s gyĂŒmölcsfa is volt, köztĂŒk egy kĂŒlönleges fehĂ©r cseresznye is, amely sajnos azĂłta az enyĂ©szetĂ© lett. A gyĂŒmölcsfĂĄkat igyekeztĂŒnk visszafiatalĂ­tani, illetve a mĂĄr meglĂ©vƑk mellĂ© szĂĄmtalan Ășjat is ĂŒltettĂŒnk, talĂĄn ez volt a mĂĄsodik lĂ©pĂ©s a terĂŒlet körbekerĂ­tĂ©se utĂĄn. TöbbfĂ©le alma-, körte-, sĂĄrga- Ă©s Ƒszibarack-, cseresznye- Ă©s szilvacsemete foglalta el vĂ©gleges helyĂ©t, melyek mĂĄra – a szerencsĂ©sebb Ă©vekben – igen jĂł termĂ©st adnak. Ezt ma sem csinĂĄlnĂĄm mĂĄskĂ©pp, bĂĄr Ă©rdemes azĂ©rt nagyjĂĄbĂłl kikalkulĂĄlni a kĂ©sƑbbi vetemĂ©nyes helyĂ©t, mert sajnos nĂĄlam pĂĄr fa tĂșl sok ĂĄrnyĂ©kot vet a zöldsĂ©geimre.

A zöldsĂ©geskertet több helyen Ă©s több formĂĄban prĂłbĂĄlkoztam megvalĂłsĂ­tani, több-kevesebb sikerrel, de errƑl a következƑ rĂ©szben szĂĄmolok be 😊.