Elkezdett széttöredezni az Északi-sarkvidék legöregebb és legvastagabb tengeri jégtakarója. Ezzel olyan vizek bukkantak a felszínre, melyek egyébként nyáron is be vannak fagyva.
A jelenséget korábban még nem figyelték meg a kutatók, idén azonban kétszer is előfordult – számol be a The Guardian. A szakértők szerint az esemény hátterében a meleg szelek, illetve az északi féltekén augusztusban tapasztalt hőhullám áll.
A kutatók szerint a jelenség félelmetes –a történések átírhatják az eddigi elképzeléseket az arktiszi jégtakaró olvadásáról.
Az idén februárban és augusztusban tapasztalt extrém meleg azt mutatja, hogy a térség sokkal sérülékenyebb a vártnál.
Szinte az összes Grönlandtól északra lévő jég teljesen összetört és szétszakadt, és így mozgékonyabb – nyilatkozta Ruth Mottram, a Dán Meteorológiai Intézet munkatársa. A szakértő hozzátette, a régióban ritkán látni nyílt vizet.
Bár elképzelhető, hogy a Grönlandnál kialakult nyílt vízfelület gyorsan befagy, valószínűleg már így is helyrehozhatatlan károk keletkeztek. A vastag és öreg jégréteg ugyanis megindult a meleg áramlatok felé, ráadásul a megmaradt jég regenerációja is később indulhat meg.
Borítókép: Pxhere.com
Forrás: https://24.hu/tudomany/2018/08/21/eszaki-sarkvidek-gronland-jeg-olvadas/