Hollandia egy ideje viharsorompóval védekezik a tengerszint emelkedése és annak következményei ellen. A világ legnagyobb viharsorompója déli területeiken, Maeslantkeringnél épült.
Amikor vihar jön, a tengervíz egyre magasabbra csap. Ha három méternél nagyobb az emelkedés, az már veszélyezteti Rotterdamot, és be kell zárni a hullámsorompót. Rotterdam mellett számos más települést és mélyen fekvő termőföldeket véd a viharsorompó – számol be az Euronews.
Eddig csak kétszer kellett teljesen bezárni a gátat, de a világ tengereinek vízszintemelkedése miatt azzal számolnak, hogy a jövőben egyre gyakrabban kerül majd sor rá.
A 22 méter magas acélszerkezet a mélyen fekvő területek jelentős részét megvédi a víz betörésétől viharok idején.
Hollandia területének több mint egyharmada a tengerszint alatt fekszik. A viharsorompó mellett a mezőgazdaság és az állattartás területén is készülnek a megváltozott helyzetre. Városi tetőkerteket alakítanak ki, melyeknek egy négyzetmétere 60 liter víz megtartására képes, hűti az épületeket, és növénytermesztésre is alkalmas. Az állattenyésztés területén vízen lebegő karámokkal védekeznek, amelyek által az állatok nincsenek kitéve az áradás kockázatának. Marhákat már tartanak úszó létesítményekben, és tervezik a csirketartásra kialakított úszó ólat is.