Naponta a világon 141 milliárd liter vizet használunk el a WC öblítésére, miközben egyre több az olyan terület, melyet súlyos vízhiány sújt. Ezért is lehet komoly szerepe a Penn State Egyetem kutatói által kifejlesztett találmánynak, mellyel felére csökkenthető a toaletten lehúzott vízmennyiség.
Tak-Sing Wong, az egyetem mérnöki karának professzora számolt be a Nature Sustainability folyóiratban közzé tett kutatás eredményéről:
„A természet ihlette bevonat, amely folyékony, síkos, baktériumokat taszító hatású, gyakorlatilag öntisztítóvá teheti a WC-csészéket.”
A bevonat két összetevőből álló, kipermetezhető anyag, elsőként egy polimeralapú, erősen víztaszító hatású permettel kell bevonni a felületet. A száradása során kefeszerű, molekulányi méretű sörték képződnek a bevonaton, az egyedi szálacskák átmérője az emberi hajszálnak csak az egymilliomod része. A másodjára felhordott permet ezt a nanoszálakból álló felületet extrém síkossá teszi.
A fejlesztésben részt vevő Jing Wang elmondta, hogy a laborban a speciális bevonat hatását ürüléket utánzó anyaggal vizsgálták, mely önmagától lesiklott a WC-csésze felületéről úgy, hogy nem hagyott rátapadt nyomokat sem. A kísérletek alapján az egyszeri alkalommal felhordott bevonat nagyjából 500 öblítés idejéig tartja meg a tulajdonságait, ezt követően a második, síkosító réteget újra fel kell hordani a felületre. Amellett, hogy az öblítéshez használt víz mennyiségét ennek köszönhetően a felére lehet csökkenteni, a bevonat a baktériumokat és a kellemetlen szagokat is taszítja.
Használatára a vízhiánnyal küzdő területeken lenne nagy szükség, hisz így a megtakarított vizet sokkal fontosabb célokra lehetne fordítani.
A kutatócsoport bízik benne, hogy a munkájuknak köszönhetően az értékes vízforrásokat sokkal hatékonyabban lehet felhasználni.
Forrás: https://ng.hu/tudomany/2019/11/20/huzos-kerdes-hogy-sporoljunk-a-wc-n-elhasznalt-vizzel/