Egyre fullasztĂłbb a szmoghelyzet, de mit tehetĂŒnk ellene? – HolnaputĂĄn
Egyre fullasztĂłbb a szmoghelyzet, de mit tehetĂŒnk ellene? – HolnaputĂĄn

Vajon milyen hatĂĄssal van a szmog az egĂ©szsĂ©gĂŒnkre? AdĂĄsunk vendĂ©ge, SzegƑ Judit, a LevegƑ Munkacsoport projektvezetƑje megdöbbentƑ tĂ©nyeket oszt meg velĂŒnk a kĂ©rdĂ©ssel kapcsolatban. Csak MagyarorszĂĄgon Ă©vente 1 milliĂł ember szenved valamilyen megbetegedĂ©sben a lĂ©gszennyezĂ©s következtĂ©ben. MĂ©g a szĂĄmos tĂ©nyezƑ figyelembe vĂ©tele nĂ©lkĂŒl kĂ©szĂŒlt statisztikĂĄk is azt mutatjĂĄk, hogy Ă©vi 13 ezer ember halĂĄla köthetƑ közvetlenĂŒl a szmoghoz.

A szakĂ©rtƑ szerint igencsak Ă©getƑ problĂ©mĂĄkkal nĂ©zĂŒnk szembe, melyek rĂ©szben az el nem vĂ©gzett fejlesztĂ©sek, rĂ©szben az energiahordozĂłk ĂĄrĂĄnak jelentƑs emelkedĂ©sĂ©bƑl fakadnak. Mint mondja, az otthonok szigetelĂ©se az elmĂșlt Ă©vtizedekben nem volt a prioritĂĄsi lista Ă©lĂ©n, pedig az EurĂłpai UniĂł komoly összegekkel tĂĄmogatja az ilyen irĂĄnyĂș programokat. Ezek a beruhĂĄzĂĄsok egyĂ©bkĂ©nt a leginkĂĄbb rĂĄszorulĂłk esetĂ©ben lĂ©tfontossĂĄgĂșak, ugyanis a tĂ©li lĂ©gszennyezĂ©s zöme a (nem megfelelƑ) fƱtĂ©sbƑl ered. Épp a legszegĂ©nyebbek azok, akik a legjobban szennyezik a levegƑt, mert Ƒk sokszor kĂ©nyszerĂŒlnek arra, hogy olyan anyagokkal fƱtsenek, melyek nem Ă©ppen erre valĂłk. A szociĂĄlis tƱzifa-tĂĄmogatĂĄs valamennyit talĂĄn javĂ­t a helyzeten, de valĂłdi – a teljes fƱtĂ©si szezonra Ă©rvĂ©nyes – megoldĂĄst nem jelent.

AktuĂĄlis adĂĄsunk vendĂ©ge SzegƑ Judit, a LevegƑ Munkacsoport projektvezetƑje.

A LevegƑ Munkacsoport egy korĂĄbbi kutatĂĄsĂĄbĂłl rĂĄadĂĄsul az derĂŒlt ki, hogy minden harmadik ember legalĂĄbb idƑnkĂ©nt Ă©get hulladĂ©kot. KözĂŒlĂŒk viszont csak 15% Ă©get az otthona befƱtĂ©se vĂ©gett, a többiek jellemzƑen a kerti zöldhulladĂ©ktĂłl szabadulnak meg. EbbƑl egyĂ©rtelmƱen következik: a maradĂ©k 85% hulladĂ©kĂ©getĂ©se elkerĂŒlhetƑ lenne.

Ha az elmĂșlt 20–30 Ă©vben a leginkĂĄbb rĂĄszorulĂłkat kisegĂ­tettĂŒk volna azzal, hogy az otthonaikat modernizĂĄljuk, akkor ma nem lenne olyan, aki azĂ©rt Ă©get hulladĂ©kot, hogy befƱtse az otthonĂĄt

– mondja SzegƑ Judit.

A tĂ©l folyamĂĄn a lĂ©gszennyezĂ©s 80–85%-a szĂĄrmazik a lakossĂĄgi fƱtĂ©sbƑl. Ha ehhez hozzĂĄvesszĂŒk, hogy ennek egy rĂ©sze hulladĂ©kĂ©getĂ©sbƑl szĂĄrmazik, akkor ez tovĂĄbb sĂșlyosbĂ­tja a helyzetet. Az Eurostat adatai szerint MagyarorszĂĄgon Ă©vi 13 ezer ember hal meg a lĂ©gszennyezĂ©s következtĂ©ben. Azt viszont nem vizsgĂĄljĂĄk, hogy a szĂĄllĂł por milyen összetĂ©telƱ, csupĂĄn a mennyisĂ©gĂ©t. EbbƑl következƑen a fenti adat szĂŒksĂ©gszerƱen tĂ©ves, hiszen a szemĂ©tĂ©getĂ©sbƑl szĂĄrmazĂł rĂ©szecskĂ©k erƑsen toxikusak is.

Az eddig keveset kutatott nanomĂ©retƱ, ultrafinom rĂ©szecskĂ©k, melyek kizĂĄrĂłlag az emberi tevĂ©kenysĂ©gbƑl fakadĂłan kerĂŒlnek a levegƑbe, annyira kicsik, hogy a vĂ©rĂĄramba is kĂ©pesek bekerĂŒlni, Ă­gy pedig eljutnak az összes lĂ©tfontossĂĄgĂș szervĂŒnkhöz. Ide köthetƑ szomorĂș Ă©rdekessĂ©g, hogy a lĂ©gszennyezĂ©shez köthetƑ halĂĄlesetek felĂ©nĂ©l nem tĂŒdƑbetegsĂ©g, hanem szĂ­vbetegsĂ©g hĂșzĂłdik meg a hĂĄttĂ©rben. EzenfelĂŒl a lĂ©gszennyezĂ©shez köthetƑek olyan egĂ©szsĂ©gĂŒgyi problĂ©mĂĄk is, mint az elmĂșlt Ă©vtizedekben egyre jelentƑsebb tĂ©nyezƑvĂ© vĂĄlĂł asztma vagy Ă©pp a pollenallergia. UtĂłbbi esetĂ©ben az egyĂ©bkĂ©nt önmagukban sokszor ĂĄrtalmatlan pollenek felĂŒletĂ©n tapadnak meg a lĂ©gszennyezĂ©st okozĂł rĂ©szecskĂ©k, Ă­gy jutnak be az emberi szervezetbe, Ă©s vĂĄltanak ki allergiĂĄs reakciĂłt.

A tĂ©l folyamĂĄn a lĂ©gszennyezĂ©s 80-85%-a szĂĄrmazik a lakossĂĄgi fƱtĂ©sbƑl
A tĂ©l folyamĂĄn a lĂ©gszennyezĂ©s 80–85%-a szĂĄrmazik a lakossĂĄgi fƱtĂ©sbƑl.

MĂ©gis mit tehetĂŒnk a tiszta levegƑért Ă©s az egĂ©szsĂ©gĂŒnkĂ©rt? A szakĂ©rtƑ szerint egyĂ©nileg is megprĂłbĂĄlhatunk vĂ©dekezni a lĂ©gszennyezĂ©s hatĂĄsai ellen. Érdemes pĂ©ldĂĄul elkerĂŒlni a forgalmas utakat, hasznĂĄlhatunk akĂĄr maszkokat is. A valĂłdi vĂĄltozĂĄst viszont a fent emlĂ­tett fƱtĂ©ssel összefĂŒggƑ korszerƱsĂ­tĂ©sek jelenthetik, valamint – fƑkĂ©pp a vĂĄrosokban – az autĂłforgalom jelentƑs csökkentĂ©se. Ahogy SzegƑ Judit elmondja, Budapesten ĂĄtlagban az emberek harmadĂĄnak, negyedĂ©nek van autĂłja, a fenntarthatĂł mĂłdon közlekedƑ többsĂ©g mĂ©gis kĂ©nytelen szĂ­vni az ĂĄltaluk szennyezett levegƑt, Ă©s eltƱrni, hogy a közterĂŒletek jelentƑs rĂ©szĂ©t elfoglaljĂĄk. A parkolĂłhelyek egy rĂ©szĂ©n pĂ©ldĂĄul fĂĄk is lehetnĂ©nek.

MegoldĂĄs lehet a zöldĂ­tĂ©s, a fĂĄsĂ­tĂĄs, a hĂĄzfalak befuttatĂĄsa, hiszen a növĂ©nyek fontos szerepet jĂĄtszanak a levegƑ szƱrĂ©sĂ©ben. EzenfelĂŒl a hƑmĂ©rsĂ©klet moderĂĄlĂĄsĂĄban is fontos szerepet kaphatnak: a lombhullatĂł fĂĄk tĂ©len ĂĄtengedik a nap sugarait, nyĂĄron viszont kellemesen hƱsĂ­tik környezetĂŒket.

SzegƑ szerint, ha tenni akarunk a tisztĂĄbb levegƑért, Ă©rdemes olyan lakossĂĄgi kezdemĂ©nyezĂ©sekben rĂ©szt venni, illetve olyanokat indĂ­tani, melyek pĂ©ldĂĄul a forgalomcsillapĂ­tĂĄsra irĂĄnyulnak. Ha az utcĂĄnkban vagy a közelĂŒnkben ismerĂŒnk olyan rĂĄszorulĂłkat, akik szemĂ©ttel kĂ©nytelenek fƱteni otthonaikat, prĂłbĂĄljunk meg nekik segĂ­teni, hiszen ez közös Ă©rdekĂŒnk. A LevegƑ Munkacsoport projektvezetƑje azt tanĂĄcsolja, hogy ilyen esetekben fogjanak össze a környĂ©kben Ă©lƑk, hiszen ha az utcĂĄban mindenki csak nĂ©hĂĄny ezer forinttal tud segĂ­teni, ezzel elĂ©rhetik, hogy a rĂĄszorulĂł csalĂĄd ne hulladĂ©kkal, hanem kevĂ©sbĂ© szennyezƑ energiahordozĂłkkal fƱtse otthonĂĄt.

A LevegƑ Munkacsoport tanĂĄcsadĂł irodĂĄt is ĂŒzemeltet, ahova mindenfĂ©le lĂ©gszennyezĂ©ssel kapcsolatos problĂ©mĂĄkkal lehet fordulni.