Már nem csak az év madarára, kétéltűjére vagy hüllőjére lehet szavazni. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján várják a szavazatokat az Év lepkéje program idei három jelöltre.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Lepkevédelmi Szakosztálya 2023-ban indítja el az Év lepkéje programot. A 2022. szeptember 30-án induló és december 22. 12:00-ig tartó szavazás keretében a fecskefarkú pillangó, a nagy éjjeli pávaszem és a fehérgyűrűs csüngőlepke közül lehet választani.
A Fecskefarkú pillangó országszerte elterjedt, bár a hegy- és dombvidékeken gyakoribb, azonban az utóbbi évek kései fagyos napjai és az intenzív vegyszerhasználat miatt bizonyos területeken igencsak megfogyatkozott. Három nemzedéke áprilistól – melegebb években már márciustól – repül egészen szeptemberig.
A Nagy éjjeli pávaszem Európa és egyben hazánk legnagyobb őshonos lepkéje, a nőstények szárnyfesztávolsága elérheti a tizenöt centimétert is. Országszerte sokfelé előfordul gyümölcsösök, jó állapotú erdők közelében, ahol a főként különféle gyümölcsfákat felölelő tápnövényei nagyobb számban nőnek. Az utóbbi pár évtizedben számuk drasztikusan csökkent.
A Fehérgyűrűs csüngőlepke az egyik legdekoratívabb hazai lepke. Magyarországon főként hegy- és dombvidékeken fordul elő, de szórványosan síkvidékeken is felbukkanhat. Élőhelyei napos, nyílt gyepek, ahol tömegesen rajzik. Nappal aktív, általában többedmagával szívogat virágokon. Viszonylag rövid ideig látható, mert csak júliusban és augusztusban találkozhatunk vele.
Az egyesület ezzel az akcióval hazánk természeti kincseinek és az ezeket fenyegető természetvédelmi problémákra szeretné felhívni a figyelmet, bemutatva a hazai élővilág sokszínűségét.
(részletek és szavazás: www.mme.hu )