A perovszkit napelemek jóval hatékonyabbak és olcsóbbak mint a mai, szilícium alapú megoldások, viszont a technológia néhány még megoldatlan kérdése gátolja a széleskörű elterjedését.
Izraeli kutatók értek el előrelépést a perovszkit napelemek fejlesztésében azzal, hogy környezetbarát megoldást találtak a napelem élethosszának növelésére, illetve azok cseréjére.
A technológia egyik legnagyobb problémája, hogy az ólom-tartalmú panelek szivárgását eddig nem tudták megfelelően megoldani, így a gyors elhasználódás melett komoly környezeti károkhoz is vezethetne. Néhány hete koreai kutatók is előrelépést értek el a panelek biztonságossá tételében.
A Jeruzsálemi Héber Egyetem munkatársainak újítása egy stabil indium-ón-oxid réteg alkalmazása, mely elektródaként is funkcionál és az elemek kiemelését is segíti. Míg korábban az elhasználódott cellák hulladékká váltak, most lehetővé válik a cseréjük.
Izrael egyébként 2030-ra az energiaszükségletének 30%-át megújulókból kívánja fedezni, közülük is elsősorban a napenergiát preferálva, mely földrajzi adottságaik is indokolnak.
Forrás: alternativenergia.hu