
A Jászai Mari-dĂjas, Ă©rdemes művĂ©sszel a szĂnház környezetbarát lehetĹ‘sĂ©geirĹ‘l, továbbá hulladĂ©kproblĂ©márĂłl, a fogyasztĂłi társadalom betegsĂ©geirĹ‘l Ă©s a teremtett világ vĂ©delmĂ©rĹ‘l is beszĂ©lgettĂĽnk. Az Ă–rkĂ©ny SzĂnház alapĂtĂł tagja megosztotta velĂĽnk a saját Ă©letĂ©ben megvalĂłsĂtott környezettudatos mĂłdszereket is, mindezt bölcs gondolatokkal szĹ‘ve át.
A JövĹ‘ NĂ©zĹ‘iĂ©rt – Zöld SzĂnház Projekt a környezettudatosságra valĂł törekvĂ©s jegyĂ©ben indult el a koronavĂrus-járvány idejĂ©n. A kezdemĂ©nyezĂ©shez az Ă–rkĂ©ny SzĂnház is csatlakozott. A zöld szemlĂ©let hogyan Ă©s miben mutatkozik meg a teátrum Ă©letĂ©ben?
A szĂnház is lehet szemlĂ©letformálĂł, s a mi társulatunk egy progresszĂven gondolkodĂł közössĂ©g. Ez a kezdemĂ©nyezĂ©s olyan csapatot kovácsolt a szĂnházak művĂ©szeibĹ‘l, amely által a környezettudatosságra valĂł törekvĂ©s valĂłban megmutatkozhat. Nagy köszönet illeti Papp Endre szĂnművĂ©sz kollĂ©gánkat, aki a Miskolci Nemzeti SzĂnházban elindĂtotta ezt a projektet, amelyhez kapcsolĂłdva az Ă–rkĂ©ny SzĂnház teljes terĂĽletĂ©n bevezettĂĽk a szelektĂv hulladĂ©kgyűjtĂ©st. A nĂ©zĹ‘tĂ©ren Ă©s az aulában is szelektĂv hulladĂ©kgyűjtĹ‘ van kihelyezve, Ă©s a szĂnĂ©szbĂĽfĂ©ben is szelektáljuk a palackokat, az ĂĽvegeket, a papĂrokat Ă©s mĂ©g a kupakokat is. UtĂłbbiakat egy segĂtĹ‘ vállalkozĂłhoz juttatjuk el, aki jĂłtĂ©kony cĂ©lokra fordĂtja az összegyűjtött kupakokbĂłl befolyt összeget. TörekszĂĽnk továbbá a jelmezek, a bĂştorok, a dĂszletelemek Ă©s a kellĂ©kek Ăşjrafelhasználására is. EzenkĂvĂĽl öko-tudatos higiĂ©niai szereket Ă©s sminkeszközöket használunk, Ă©s nem utolsĂł sorban a papĂrfelhasználás mĂ©rsĂ©klĂ©sĂ©re is figyelĂĽnk.
A napokban, immáron harmadik alkalommal rendezte meg a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) – a csatlakozó partnereivel közösen – az Erőművek Éjszakáját. Ön hogyan kapcsolódott a rendezvény programjaihoz?
Az ErĹ‘művek Éjszakája nemcsak a technolĂłgiárĂłl, hanem a fenntarthatĂł civilizáciĂłrĂłl Ă©s a tudatos felhasználĂłrĂłl is szĂłl. A FĹ‘városi HulladĂ©khasznosĂtĂł Mű látogatására kaptam meghĂvást, amely Magyarország egyetlen kommunális hulladĂ©ktĂĽzelĂ©sű erĹ‘műve. Feladata, hogy termikusan ártalmatlanĂtsa a Budapesten keletkezĹ‘ telepĂĽlĂ©si szilárd hulladĂ©k mintegy 60 százalĂ©kát. A rákospalotai lĂ©tesĂtmĂ©nyt egy rendhagyĂł erĹ‘műbejárás keretein belĂĽl ismerhettem meg.
Milyen tapasztalatokat szerzett?
Amikor az ember egy ĂĽvegablakon keresztĂĽl látja, hogy 4-5 nap szelektálás nĂ©lkĂĽli hulladĂ©ka katedrális mĂ©retű hegyet alkot, az igencsak elszomorĂtĂł. EbbĹ‘l a rengeteg hulladĂ©kbĂłl nagyon sokat ĂşjrahasznosĂthatnánk. ElkĂ©pedve láttam, hogy ebbe a hatalmas csarnokba rengeteg galambcsalád is befĂ©szkelt. Az Ă©lĹ‘világ mĂ©g mindig kĂĽzd, de kĂ©rdĂ©s, hogy mindezt meddig bĂrja fenntartani? Az elsĹ‘ megdöbbenĂ©sen tĂşl megfogalmazĂłdott bennem, hogy ezt mindenkinek látnia kellene edukáciĂłs cĂ©lbĂłl. A fiatalok számára kĂĽlönösen elgondolkodtatĂł volna, ha egyfelĹ‘l igazi szakĂ©rtelmet látnának, másfelĹ‘l pedig, ha tudatosulna bennĂĽk, hogy mĂ©g mindig mennyire keveset teszĂĽnk a környezetĂĽnkĂ©rt a hulladĂ©kfelhasználás terĂ©n is.
A mai digitális tĂ©r, amelyben a fiatalok szocializálĂłdnak, ezt a gondolkodásmĂłdot nem feltĂ©tlenĂĽl segĂti. A technika vĂvmányaival milyen „barátságot” ápol?
Sokszor Ăşgy Ă©rzem, hogy a mai világ hatásai szisztematikusan Ă©s mĂłdszeresen prĂłbálják leszoktatni az emberisĂ©get a gondolkodásrĂłl Ă©s a felelĹ‘ssĂ©gvállalásrĂłl, Ă©s ebben a technika nagyban közrejátszik. Mintha a digitális világ egyenesen egy tűzoltĂłtömlĹ‘vel irányĂtaná az arcunkba a „moslĂ©kot”. Az internetes tĂ©r nem az Ă©n világom, a közössĂ©gi oldalamat is a barátnĹ‘m kezeli, amiĂ©rt örök hála illeti. TermĂ©szetesen ismerjĂĽk a közössĂ©gi mĂ©dia elĹ‘nyeit, de kontroll nĂ©lkĂĽl könnyen fĂĽggĹ‘vĂ© válhatunk. Ha nem megfelelĹ‘en adagoljuk, akkor ez könnyen kĂ©tdimenziĂłs világot eredmĂ©nyezhet, melyben az asszociatĂv gondolkodásmĂłd egyre inkább a háttĂ©rbe szorul, ami a gondolkodást, a tetteket Ă©s az emberi kapcsolatokat sĂşjtja a leginkább. A felszĂnessĂ©g kiszolgáltatottá tesz.
A háromdimenziós gondolkodásban látja a megoldást?
SzĂnművĂ©szkĂ©nt Ă©s magánemberkĂ©nt is vallom, hogy az olvasás lehet a megoldás. Henry Thomas Buckle angol ĂrĂł szerint: „A nagy elmĂ©k eszmĂ©krĹ‘l beszĂ©lnek, az átlagosak dolgokrĂłl, a kis elmĂ©k pedig más emberekrĹ‘l.” A műveltsĂ©g, az elmĂ©lyĂĽlĂ©s Ă©s a lelki Ă©rzĂ©kenysĂ©g mind-mind elĹ‘segĂtheti, hogy harmĂłniában Ă©ljĂĽnk önmagunkkal Ă©s a környezetĂĽnkkel.
A felgyorsult világ hatásaitól hogyan védi önmagát?
Nagyon erĹ‘sen szűröm az informáciĂłkat. A mindent elvetek Ă©s a mindent elfogadok arany közĂ©pĂştját prĂłbálom Ă©lni. HĂvĹ‘ emberkĂ©nt vallom, hogy ittlĂ©tĂĽnk csak egy stáciĂł, de hogy kire Ă©s mire figyelĂĽnk, Ă©s mit teszĂĽnk, azt mi döntjĂĽk el.
Cselekedeteinket döntéseink határozzák meg?
Igen, gondoljunk csak a teremtett világra! EgyikĂĽnk pusztĂtja a termĂ©szetet, másikunk megmenti. Fontos, hogy reflektáljunk a világra, s azon belĂĽl is a közvetlen környezetĂĽnkre, amelyben Ă©lĂĽnk. NemrĂ©giben láttam egy termĂ©szetfilmet, amelyben egy döbbenetes jelenet tárult elĂ©m. A kamera közeli állásbĂłl mutatott egy jegesmedvĂ©t, aki a tengerben Ăşszott. KĂ©sĹ‘bb a kamera távolodni kezdett, Ă©s a nĂ©zĹ‘ azzal szembesĂĽlt, hogy nincs egyetlen jĂ©gtábla sem, ameddig a szem ellát. És ne gondoljuk, hogy ez csak a jegesmedve tragĂ©diája! A miĂ©nk is! Az utolsĂł utáni Ăłrában vagyunk.
A személyes életében hogyan válik mindez valósággá?
Igyekszem mindennel spĂłrolni, s csak azt kidobni, ami már tĂ©nyleg semmire sem használhatĂł fel. Ăšgy tűnik, a bolygĂłnk is egyre inkább egyszer használatos, eldobhatĂł lesz. Ăšgy vĂ©lem, az Ă©rtelmes Ă©let a spĂłrolással kezdĹ‘dik. Ez nemcsak az Ă©lelmiszer-fogyasztási Ă©s az energiahasználati szokásaimra Ă©rvĂ©nyes, hanem az Ă©letem más terĂĽleteire is. PrĂłbálom a hulladĂ©khierarchiát szem elĹ‘tt tartani Ă©s a lehetĹ‘ legkevesebbet termelni. Csak a szĂĽksĂ©geset veszem meg. A kompenzáciĂł gyanánt megkĂvánt drága tárgyak Ă©s kiegĂ©szĂtĹ‘k felhalmozása távol áll tĹ‘lem. TermĂ©szetesen fontos a megjelenĂ©s, Ă©s az ember nem azĂ©rt szeret birtokolni egy-egy tervezĹ‘i darabot, mert az drága, hanem mert műalkotás, Ă©s nyugodtan telhet-mĂşlhat az idĹ‘, az is marad.
Az otthonában milyen környezetbarát megoldásokat használ?
A termĂ©szetes körforgás elvĂ©t prĂłbálom betartani, hogy ami hozzám eljut, az elhasználása után a megfelelĹ‘ helyre kerĂĽljön. SzelektĂven gyűjtöm a szemetet. A tisztĂtĂłszerek közĂĽl is a termĂ©szetest Ă©s a lebomlĂłt használom. Amiben csak lehet, tölthetĹ‘ elemet működtetek. Otthon energiatakarĂ©kos izzĂłk világĂtanak, a kĂ©zmosĂłcsapokon pedig vĂzfelezĹ‘t használunk. A közlekedĂ©s terĂ©n pedig igyekszem csoportosĂtani a teendĹ‘imet, Ăgy nem ĂĽlök mindennap autĂłba sem.
Manapság egyre inkább terjed a hulladĂ©kmentes (zero waste) Ă©letmĂłd, aminek következtĂ©ben az ország számos városában nyĂltak csomagolásmentes boltok. Mit gondol errĹ‘l a lehetĹ‘sĂ©grĹ‘l?
Praktikusnak tartom, magam is gyakran megfordulok ezekben az ĂĽzletekben, ahol nincsenek elĹ‘re becsomagolt termĂ©kek, hanem kimĂ©rĹ‘s formában árulnak szinte mindent. Nejlon helyett nagyszerű a vászontáska, ami kis helyen elfĂ©r, Ă©s moshatĂł is. NagyszĂĽleink is Ăgy vásároltak. A mosĂłszappan, a szĂłdabikarbĂłna Ă©s az ecet használatával is mindig rend Ă©s tisztaság volt otthon.
Szemléletmódjában meghatározó az ősök hagyatéka?
Igen, gyermekkoromban szűkösen Ă©ltĂĽnk, mĂ©gsem Ă©reztem semminek sem a hiányát. Megtanultam a kicsi Ă©s nem feltĂ©tlenĂĽl kĂ©zzel foghatĂł dolgoknak is örĂĽlni. Gyermekemnek is ezt az Ă©rtĂ©krendet prĂłbálom továbbadni. Az anyagi javak felhalmozása csupán kompenzáciĂł. S bár a könyökĂĽnkön jön ki, hogy mik az igazi Ă©rtĂ©kek, a mindennapokban mĂ©gsem olyan könnyű ezeket megvalĂłsĂtani.
Teljesnek érzi az életét?
Igen. Kertes házban Ă©lhetek, azokkal, akiket szeretek. JĂł a levegĹ‘, Ă©s akkor sĂ©tálok az erdĹ‘ben, amikor csak akarok, Ă©s persze, amikor az idĹ‘m is engedi. Szeretem a munkámat, Ă©s nap mint nap nagyszerű kollĂ©gákkal játszhatok a szĂnházban. Mi kellhet mĂ©g?