A BBC számolt be az ENSZ Környezetvédelmi Programja által készített tanulmányról, mely többek között arra hívja fel a figyelmet, hogy mekkora szakadék tátong a világban zajló folyamatok és a kívánatos kibocsátáscsökkentés között.
Ennek egyik kiváló példája, hogy a világ leggazdagabb 1%-ának kibocsátása a kétszer akkora, mint a legszegényebb 50%-é. Ha utóbbiak megháromszoroznák a kibocsátásukat, akkor érnék el azt a szintet, amire a többieknek csökkentenie kellene az emissziót azért, hogy a 1,5 fokos klímacélt elérhessük.
Tim Gore, az Oxfam klímapolitikáért felelős vezetője szerint, a jelentés arra mutat rá, hogy a gazdag kisebbség túlzott fogyasztása hajtja a klímaválságot, miközben a szegény közösségek és a fiatalok fizetik meg ennek az árát. Ami biztos, hogy az életstílusunk megváltoztatása elkerülhetetlen annak reményében, hogy a klímacél elérhető legyen.
Ez a tehetősebbek számára nagy változást jelenthet, a leggazdagabb 10%-nak például a tizedére kellene csökkentenie a kibocsátását.
A gazdagok viselik a legnagyobb felelősséget a kérdésben.
Inger Anderson, az Unep ügyvezető igazgatója
A tanulmány kitért rá, hogy a járvány nem hoz tartós változást a kibocsátásban így az éghajlatra nézve kevés hosszútávú hatása lesz, ellenben lehetőséget biztosít arra, hogy a gazdaságok újraindítása a zöld helyreállítás jegyében elérhető közelségbe hozza a klímacélokat.