Ha visszatekintünk 2022-re, akkor azt láthatjuk, hogy az éghajlat-politikai fellépés terén nem minden rossz és borús. Számos fronton történt előrelépés, ebben a megújuló energiaforrások növekedése vezeti a sort. Az EU-ban a napenergia mennyisége idén közel 50 százalékkal nőtt.
A fenntartható közlekedés szintén a napirend élére került, a városok a kerékpárosokhoz is alkalmazkodtak, az országok a zéró kibocsátású innovációkat is egyre nagyobb kedvvel ösztönözték.
A COP27 azzal a megállapodással zárult, hogy az éghajlati katasztrófák által sújtott országok számára veszteség- és kárfinanszírozást biztosítanak
– írja cikkében Lottie Limb.
Egy másik pozitív törekvés, hogy 2023-ban London kiterjeszti az ultraalacsony kibocsátású zónát (ULEZ), amely a légszennyezés ellen úgy küzd, hogy a város bizonyos részein a szennyezési irányelveknek nem megfelelő autóknak díjat vet ki a közlekedésre.
Kedvező fejlemény az, globális megújulóenergia-kapacitás várhatóan megduplázódik a következő öt évben. A Project Drawdown Drawdown Lift programjának igazgatója elmondta, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) december eleji bejelentése, miszerint a globális megújulóenergia-kapacitás növekedése a következő öt évben megduplázódik, feldobta a fejlődés lehetőségét. Az IEA jelentése szerint a világ a következő öt évben annyi megújuló energiát fog hozzáadni, mint az elmúlt 20 évben.
Sokak szerint az éghajlatvédelmi aktivisták pénzügyi támogatása felgyorsítja a változást. Jessica Kleczka klímapszichológus szerint ami reményt adott a 2022-es klímaakciókkal kapcsolatban, az nem más, mint a HERO nevű új kezdeményezés, amelynek célja, hogy a következő öt évben 10 000 klímaaktivistának alapjövedelmet biztosítson.
Az egyik legkedvezőbb hír, hogy a dekarbonizáció gazdasági és biztonsági prioritássá vált. Már sok országnak célja, hogy a világ a szénről a tiszta villamos energiára térjen át. Ez az év kulcsfontosságú fordulópont volt abban, ahogyan a kormányok a dekarbonizációra tekintenek. Ezt tükrözi az a fokozott ambíció, amelyet az energiaválságra adott válaszként számos uniós országtól láthattunk.
Sokan örömmel üdvözölték a hír, amely szerin az USA beleegyezett a veszteségek és károk finanszírozásába és a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetésébe. A vezetők végre megállapodtak egy olyan ENSZ veszteség- és káralapról, amely a történelmi környezetszennyező országok számára lehetővé teszi, hogy az okozott éghajlati károk méltányos részét megfizessék.
(Forrás: euronews.com/green)