Levesöntés, autópálya-blokádok, hídlopás, rendőrőrs-festés. 2022 tele volt nagy visszhangot kiváltó eseményekkel, amelyek megosztották a közvéleményt és reflektorfénybe helyezték az éghajlati válságot. De míg maguk az incidensek a címlapokra kerültek, az utóhatásokról igen keveset tudnunk, pedig a következmények az érintettekre nézve igen súlyosak.
Márciusban a liverpooli Goodison Parkban egy Premier League labdarúgó-mérkőzés alatt egy aktivista a kapufákhoz kötözte magát. Júniusban egy másik aktivista egy társával együtt odaragasztotta magát egy Vincent van Gogh-festményhez a londoni Courtauld Galériában. Az elkövető, McKechnie tagja a Just Stop Oil nevű brit klímaaktivista csoportnak, amely a helyi kormányt az új olajipari engedélyek kiadásának leállítására szólította fel.
Őt az eset óta bűnösnek találták a Goodison Parkban elkövetett pályafoglalás miatt, és hat hét börtönbüntetésre ítélték
– írja cikkében Ian Smith a Euronews.com-on.
Két klímaaktivista, Morgan Trowland és Marcus Decker októberben felmászott egy brit hídra, és arra kényszerítetté a rendőrséget, hogy állítsák le a forgalmat. Ők is a Just Stop Oil nevű szervezet tagjai, és az incidens óta őrizetben vannak. Közveszélyokozással vádolják őket, de mindketten ártatlannak vallották magukat.
Németországban idén is civil ellenállási hullámot indítottak el tüntetők, hogy sürgős intézkedéseket követeljenek az éghajlati válság leküzdésére. Az Utolsó Generáció nevű környezetvédelmi csoport állt az élen a több tucatnyi tiltakozással és akcióval, amelyek számos letartóztatáshoz is vezettek.
A múlt hónap elején a csoport tagjai az olcsó légi közlekedés ellen tiltakoztak Németország két legnagyobb repülőterén. Az aktivisták elfoglalták a kifutópályákat és leállították ezzel a légi forgalmat. Az Utolsó Generáció aktivistái felszólították a kormányt, hogy hagyjon fel a légi közlekedés támogatásával, és helyette terjessze ki az olcsó vasúti utazási ajánlatokat.
Phoebe Plummer és Anna Holland a Just Stop Oil szervezetből Európa-szerte nagy port kavart, amikor októberben a londoni Nemzeti Galériában Vincent Van Gogh Napraforgók című festményére öntöttek paradicsomlevet.
A tüntetésről készült videók vírusként terjedtek, és a média nemzetközi szinten is felkapta az ügyet. A tárgyalás az ügyben január 9-én lesz, addig óvadék ellenében szabadlábon maradnak az aktivisták.
A Múzeumok Nemzetközi Közösségének (ICOM) közös nyilatkozatában, amelyet közel száz galériaigazgató írt alá, az aláírók úgy fogalmaztak, hogy az aktivisták súlyosan alábecsülik ezeknek a pótolhatatlan tárgyaknak a törékenységét, amelyeket a világ kulturális örökségének részeként kell megőrizni.
(Forrás: euronews.com/green)